E diel, 22 Nëntor, 2020
7 C
Tirana

Si u mbrojt Konstandinopoja nën flamurin Arbnor

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

“Ka planifikuar që të japë dorëheqjen”, zbulohet pasardhësi i Vladimir Putin

Kritiku i njohur i Vladimir Putin, ka nxjerrë disa të pathëna të cilat e nxjerrin zbuluar lidhur me lëvizjet e tij. Valerey Solovei ka...

Asnjë shenjë përmirësimi nga virusi/ 13 viktima, nami me të infektuarit

Vijon me ritme të larta numri i të prekurve, e po kështu edhe pacientëve që kanë humbur jetën si pasojë e pandemisë. Në 24 orët...

Kryetari i LSI-së ‘tradhton’ Kryemadhin, jep dorëheqjen nga partia

Kryetari i LSI-së në Laprakë, Gentian Arapi, njofton me anë të rrjeteve sociale se ka dhënë dorëheqjen nga partia e Monika Kryemadhit. Ai rrëfen se...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

Kryemadhi: Garoj për t’u rikonfirmuar. Ja kush ‘ma mblodhi’ për maskën

Gjatë mesditës së sotme, Monika Kryemadhi ka marrë pjesë në votimet që po zhvillohen brenda partisë, për zgjedhjet e kryetarit të ri dhe delegatëve. Monika...

Italia jep alarmin për ‘bombën e ujit’/Ekspertët: Mos dilni nga shtëpia (VIDEO)

Autoritetet në Itali kanë dhënë alarmin për shkak të së ashtëquajturës “bombë e ujit”, që ka sjellë një përkeqësim të menjëhershëm të kushteve atmosferike. Për...

Prej ditësh në Infektiv, Covid-19 i merr jetën ish-futbollistit të njohur

Ish-futbollisti i njohur lezhjan Nikolin Lorenci, ka ndërruar jetë si pasojë e Covid-19. Ai ka qenë prej disa ditësh i shtruar në Spitalin Infektiv...

Pas ndarjes së Perandorisë Romake në dy pjesë më 395, trevat iliro-shqiptare hynë në përbërje të Perandorisë Bizantine, gjë që ishte edhe e natyrshme sepse vet themeluesi i Bizantit Konstandini i Madh ishte një Ilir, i cili s’bëri gjë tjetër veqse ndau shtetin, Perandorinë në këtë rast dhe krijoi shtetin me shumicë shqiptare edhe pse Bizanti merret si shtet multietnik.

Kur dihet se sipas njohurive më të reja del se gadishulli Yllirik i cili sot quhet Ballkan i atëhershëm por edhe i më vonshmi ishin të populluar me shumicë Yllirike dhe më vonë me elementin etnik Arbënor, ta kujtojmë Greqinë e më vonshme e cila u krijua nga shqiptarët dhe iu atribua një entiteti të pa qenë, pastaj tokat në Turqinë e sotme që po del se atëhere në atë kohë kanë qenë të banuara me të madhe nga elementi i fiseve Yllire e të mos flasim për pjesën e yllirisë së brendshme ku elementi Ylliro-Shqiptar vonë është tkurrur nga element të tjerë etnik e sidomos nga ai Sllav.

Del se edhe Perandoria Bizantine nuk ishte asgjë tjetër vetëm se një shtet i madh Shqiptar me një gjuhë zyrtare të veqantë (sikur ta zëmë Amerika me gjuhë zyrtare Anglishten).

Ka shumë elemente që shkojnë në dobi të kësaj teorie, perandorët e shumtë Ylliro-Arbënor dhe ai elementi i popullimit të hapësirave më të mëdha të saj me elementin etnik Arbënor, por që elementi rregullues etatik përkonte me atë të vatikanit të sotshëm,me një fjalë Arbnorët e atëhershëm ruanin formën e krishterimit të hershëm të cilin vetë e kishin përqafuar dhe sjellur në Europë. Pra (Unë) jam i bindur se Bizanti ishte një Perandori e krishterë Arbënore të cilën të cilën e krijuan e zhvilluan dhe e mbajtën deri në rënien e Konstantinopolit nën sundimin e Turqëve Osman në Mayj29, 1453, i cili në mënyrë heroike edhe pse në numër më të vogël u mbrojt për plot 53 ditë nën flamurin që sot Shqiptarët e kanë të tyrin!

Pikturat e hershme nga ato kohë dhe nga të më vonshme që paraqesin momente të mbrojtjes së Konstantinopolit dhe qartë do të dalloni shqiponjën e zezë në të kuqe se si “reziston” mbi muret e Kështjellave në Konstantinopol,sulmeve barbare Osmane.

Dhe ju mendoni se është rastësi ose ndonjë gjë tjetër?! Jo asgjë nuk është rastësi,e as flamuri i shqiptarëve. Ai është flamur historik i cili vetëm se sa tregon se historia e fshehur e Ballkanit dhe më gjerë ishte histori që vëlonte nga elementi Pelasgo-Ylliro-Arbënor!

Shikone edhe një rast tjetër historik kur bëhet manipulim kinse i shpërnguljes së madhe Serbe dhe në të vërtetë ishin shqiptarët e krishterë që po lënin trojet e veta dhe iknin nga hordhitë turke për në veri. Për këtë ka shkruar edhe Fahri Xharra në shkrimin:”Shpërngulja e madhe “serbe” dhe mashtrimi historik serb”.

Nga: Xhelil Arifi

Shënim: Ky shkrim nuk është hulumtues-shkencor por publicistik mbështetur në bindje personale

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Po fshehim vdekjet? Kapërcim i çdo kufiri, politikë me lajme të rreme

Pas akuzave të kryedemokratit Basha, sa i takon fshehjes së numrit të viktimave si pasojë e COVID-19, kryeministri Rama tha se ndjehet i keqardhur...

Basha nuk i ndahet Ramës: Tu deshën dy ditë për të manipuluar faktet

Në kohën kur edhe pak minuta na ndajnë nga deklarata publike e Ramës, sa i takon numrit të pacientëve të vdekur dhe fshehjes së...

E frikshme/Policia futet me armë në fushën e lojës, lojtarët të frikësuar

Një situatë ka dalë jashtë kontrollit në fushën e blertë. Deri këtu nuk ka asgjë për tu surprizuar, por kur ndërhyn policia me armë...

Mos e ngatërroni me gripin! Renditja e simptomave të COVID-19

Koronaviruset (CoV) janё një familje e madhe virusesh, që shkaktojnë sëmundje nga më të lehtat deri tek ato tepër të rënda. Në 31 dhjetor...

Dokumenti/ Publikohet fletëarresti i Gjykatës Speciale për Thaçin

Gjykatësi i procedurës paraprake i Dhomave të Specializuara Nicolas Guillou, pas konfirmimit të aktakuzës për ish-presidentin Hashim Thaçi, ka lëshuar edhe fletarrestimin për të. Në...