E enjte, 5 Gusht, 2021
21.5 C
Tirana

Si të zbuloni nëse paguani aq sa duhet taksa apo siguracione

Eksperti i Ruajtjes së Parave Martin Lewis ka krijuar një udhëzues për të ndihmuar njerëzit të zbulojnë nëse kanë kodin e duhur dhe çfarë mund të bëjnë nëse kanë taksa dhe siguracione të papaguara ose nënpaguara.

Shumica e njerëzve ndoshta kurrë nuk marrin kohë për të pyetur se cili është kodi i tyre tatimor dhe vetëm të supozojnë se kompania e tyre po paguajnë shumën e duhur, shkruan Mirror.

Por eksperti i kursimit të parave Martin Lewis dhe ekipi i tij thonë se mund t’ju kushtojë mijëra euro ose paundë.

Faqja e internetit të moneysavingexpert.com thotë se miliona njerëz marrin kodin e gabuar tatimor çdo vit, dhe disa prej atyre njerëzve mund të detyrohen qindra paund, transmeton Tirana Today.

Pra, faqja ka prodhuar një udhëzues për të ndihmuar njerëzit të zbulojnë nëse ata kanë kodin e duhur dhe çfarë mund të bëjnë nëse kanë taksë të mbi paguara ose nënpaguar.

Moneysavingexpert ka nisur kalkulimin e Kodit të Taksave në vitin 2010 dhe thotë se njerëzit e kanë përdorur atë për të kërkuar deri në 10,600 funte, transmeton Tirana Today.

Çdokush me një punë me orar të plotë ose me kohë të pjesshme duhet të ketë një kod tatimor, ashtu si dikush duhet të marrë një pension privat.

Por ju nuk do të keni një të tillë nëse jeni i vetëpunësuar ose i papunë, ose nëse keni vetëm një pension shtetëror, transmeton Tirana Today.

Moneysavingexpert shpjegon se punëdhënësi juaj do të përdorë atë kod për të llogaritur sa taksa duhet të dalin nga paga juaj. Pra, nëse kodi është i gabuar, atëherë tatimi mund të jetë i gabuar gjithashtu. TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Situatë alarmante nga zjarret në Shqipëri

Prej disa ditësh Shqipëria ndodhet e përfshirë nga zjarret, pothuajse në të gjithë territorin e saj. Sipas të dhënave zyrtare nga Agjencia e Emergjencave...

I nxorrën fytit qumështin e dhisë së Karaburunit, kishte shijen e zjarrit

Nga: Lorenc Vangjeli Eqrem bej Vlora ka një përshkrim të jashtëzakonshëm të qelizës njerëzore shqiptare në librin e tij “Kujtime 1885 – 1925”. Evropianoperëndimori fisnik...

Moti bën kthesën e madhe, nesër priten reshje shiu

Nga nesër, gradualisht mbi vendin tonë pritet depërtimi i masave ajrore relativisht të paqëndrueshme, të lagështa dhe më të freskëta me origjinë veriperëndimore. Moti...

Sa na kushton një zjarrvënie!

Nga: Dritan Hila Canadair, Viking, Bombardier jane emrat qe njihen avionët e shuarjes së zjarreve. Kushtojnë nga 35-65 milionë dollarë për njësi. Po kaq kushton...

Ekstradohet nga Greqia ish-anëtari i bandës së Cerrikut

Një ish-anëtar i Bandës së Cerrikut është ekstraduar nga Greqia. Nga Zyra Qendrore Interpol Tirana është kryer ekstradimi i shtetasit Bashkim Buzani, 50-vjeç. Ky...