E hënë, 26 Tetor, 2020
13 C
Tirana

Si të luftoni rënien e flokëve

Më të lexuarat

Ish-kryebashkiaku i Lezhës: Si e refuzova ofertën joshëse për inceneratorët

Ish-kryetari i Bashkisë së Lezhës, Viktor Tushaj shprehet kundër qasjes së qeverisë shqiptare për të zgjidhur problemin e mbetjeve përmes inceneratorëve. Ai solli përvojën e...

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Vdes njeriu më i pasur në Korenë e Jugut, lideri i Samsung

Lideri i kompanisë Samsung, Lee Kun-Hee ka humbur jetën në moshën 78 vjeçare. Ai është personi që ka transformuar biznesin e vogël të themeluar nga...

Prangosen dy persona në Rinas, tentuan të korruptonin punonjësin e Rinasit

Dy shqiptarë janë nisur drejt Rinasit dhe kanë tentuar që të korruptojnë punonjësit, por nuk ia ka dalë mbanë. Një prej tyre i ka dhënë...

Video bëhet virale/Kamerat kapin momentin kur Melania i shtyn dorën Presidentit

Tashmë publiku duket se është mësuar me momentet e sikletshme ndërmjet Donald Trump dhe Melania Trump. Të shumta kanë qenë rastet kur Zonja e Parë...

“Situata e pandemisë është ashpërsuar”, Merkel lëshon ultimatumin e fundit

Gjermania ka shënuar sërish rritje masive të infektimeve. Në video-mesazhin javor, kancelarja Merkel kërkoi nga qytetarët që të reduktojnë sa të mundin kontaktet personale,...

“Nga jetesa në Zvicër, tek flirti me djalin që shpenzon 10 mijë euro nata”

Shqipe Hysenaj është vajza e cila ka marrë shumë vemendje në emisionin “Përputhen” dhe në rrjetet sociale, për shkak të sjelljes së saj. 28-vjeçarja...

Produksioni i ‘Përputhen’ e përjashton nga emisioni, reagon Shqipja (FOTO)

Produksioni i emisionit “Përputhen” në Top Channel, dje vendosi të përjashtonte konkurrenten Shqipe Hysenaj nga programacioni, për një afat kohor të papërcaktuar. Në nisje të...

Flokët janë gjysma e bukurisë- shumë femra janë dakord me këtë shprehje dhe prandaj mundohen t’i trajtojnë flokët me maska nga më të ndryshmet që ato të jenë të forta e të shëndetshme.

Megjithatë, rënia e flokëve nuk mund të shmanget vetëm me përdorimin e maskave.

Një nga shkaktarët kryesor për rënien e flokëve është çrregullimi hormonal, si çrregullimet e lidhura me tiroidet, ose nga një ngjarje traumatike.

Të dyja këto çojnë në rënie të nivelit të hormoneve, si estrogjeni dhe progesteroni, të cilat ndihmojnë në rritjen e flokëve.

Kjo periudhë mund të zgjasë deri në 7 muaj, kohë kjo gjatë së cilës mund të mos vëreni rritje të flokëve.

Rënia e flokëve ndodh që nga skalpi, prandaj ju mund të vëreni një bisht shumë të hollë.

Si ta trajtoni?

Ushqehuni shëndetshëm, meditoni dhe kryeni ushtrime fizike. Këto janë disa nga trajtimet më të mira që ndihmojnë për të rikthyer trupin në gjendjen e tij natyrale.

Kështu, folikulat  e flokëve mund të rikthehen në programin e tyre të rregullt.

Megjithatë, kjo nuk mjafton nëse rënia e flokëve është shkaktuar nga një problem hormonal i lidhur me gjendjen mjekësore. Në këtë rast, mjeku mund t’ju rekomandojë mjekime që rregullojnë nivelet  e hormoneve, si progesteron dhe pilulat për kontrollin e lindjeve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama mbledh shtabin elektoral, ja çfarë po diskutohet

Kreu i PS, Edi Rama, ka mbledhur në orën 09:00 në selinë rozë drejtuesit politikë në qarqe dhe shtabet elektorale. Raportohet se në mbledhje po...

“Mos ju afroni!”, policia britanike shpall në kërkim shqiptarin e rrezikshëm

Policia po bën thirrje për informacion, për të gjetur një person që kërkohet për një vrasje në Shqipëri. Sipas mediave në Britaninë e Madhe,...

“Janë të preferuarit e Ramës e Metës”, Manjani flet për Gjykatën Kushtetuese

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, e ka cilësuar dështim suksesin që po trumbetohet për krijimin e Gjykatës Kushtetuese. Sipas Manjanit, kjo gjykatë është e paplotë,...

“Tre vite e bllokuan dhe i lanë rrugët rrugëve”, Rama ironizon opozitën

Për katër muajt në vijim, qarkullimi te rreth rrotullimi Shqiponja, do të jetë i devijuar për shkak të punimeve të mbikalimit hyrës në Tiranë....

“COVID 3”, eksperti i Shëndetit ngre shqetësimin e madh

Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho, ka reaguar në Facebook në lidhje me spitalin e tretë COVID që pritet të hapet sot. Ai ngre...