E shtunë, 31 Korrik, 2021
25.5 C
Tirana

Si të bëheni milioner brenda një viti dhe miliarder brenda të 60-ave

Gjatë ditëve të sotme, nuk mund të arrish statusin e milionerit vetëm duke kursyer. Hapi i parë është të fokusoheni në rritjen e të ardhurave, dhe ta bëni përsëri këtë gjë. Nëse doni të bëheni milioner, atëherë ju duhet të kurseni për të investuar dhe jo për të ruajtur.

Mënyra e vetme për të kursyer paratë tuaja është t’i investoni ato. Vendosini paratë tuaja në llogari të sigurta dhe të paprekshme. Për asgjë në botë mos i prekni këto para, as për raste emergjence. Që të bëhesh i pasur dhe të vazhdosh të jesh i tillë, duhet patjetër ti kesh prioritet.

Sfida e kursimit 52-javore, po bën namin në rrjet. Gjatë javës së parë vendosni 1 mijë lekë të vjetra në një arkë kursimi. Javën e dytë të muajit duhet të kurseni 2 mijë lekë të vjetra, javën e tretë, 3 mijë lekë të vjetra e kështu më radhë.

Nëse e keni ndarë mendjen për të kursyer, atëherë ekziston edhe një plan “B”. Ky plan është përpiluar nga faqja prestigjoze Bussines Insider.

Hiqeni nga mendja idenë që ju bën të mendoni se të jesh i varfër është deri diku normale. Bill Gates thotë: “Nëse ke lindur i varfër, nuk është faji yt. Po nëse vdes i tillë, është faji yt”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA sanksionon më shumë zyrtarë kubanë për shtypjen e protestave

Administrata e Presidentit Biden ka vendosur sanksione ndaj forcave policore të Kubës dhe dy udhëheqësve të saj pas protestave të fundit në vendin ishull...

Maqedonia e Veriut mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko...

Izraeli akuzon Iranin për sulmin vdekjeprurës në cisternat e naftës

Izraeli ka akuzuar Iranin se qëndron pas një sulmi ndaj një cisternë nafte në të cilën u vranë dy anëtarë të ekuipazhit, një shtetas...

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij. Laschet, në...

Manaj i pafat, portieri i Shtutgartit i mohon golin e radhës me Barçën (Video)

Rei Manaj e nisi nga stoli miqësoren e sotme që Barcelona luajti në Gjermani kundër rivalëve të Shtutgartit. Sulmuesi shqiptar u aktivizuar vetëm në minutën...