E premte, 5 Mars, 2021
12 C
Tirana

Si rekrutoheshin pilotët kamikaze në Japoni gjatë Luftës së Dytë Botërore

Fjalën “kamikaze”, e dëgjojmë shpesh sot sa herë kur ndodh një sulm terrorist vetëvrasës. Kjo mënyrë luftimi u shpik nga japonezët gjatë Luftës së Dytë Botërore, ku vdiqën 2.800 pilotë kamikaze.

Ata arritën të godisnin objektivat në vetëm 14 për qind të rasteve, duke fundosur 34 dhe dëmtuar 368 anije të marinës së SHBA-së. Vetëm disa pilotë u paraqitën si vullnetarë, të tjerët detyroheshin. Pilotët kamikazë shkruanin një letër, që u jepej prindërve pas përfundimit të misionit të tyre vdekjeprurës.

Shumica e pilotëve kamikaze ishin rekrutë të rinj. Nga afro 4.000 pilotë kamikaze, rreth 3.000 ishin të rinj. Si rregull djemtë më të mëdhenj në një familje, ishin të përjashtuar nga ky mision fatal. Nga gjithë të tjerët pritej sakrificë në shërbim të perandorit.

Ndërkohë, pilotët kamikaze besonin se do të takoheshin sërish në tempullin Yasukuni. Aktualisht besohet se ai është “shtëpia” e afro 2.5 milionë dëshmorëve, që kanë vdekur në luftëra të ndryshme të Japonisë.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Serbia merr 500 mijë vaksina kineze/ Vuçiç: Presim dhe 13 milion të tjera

500,000 doza të tjera të vaksinës kineze “Sinofarm”, kanë mbërritur mbrëmjen e sotme në Serbi. Lajmin e ka dhënë presidenti serb Aleksandër Vuçiç, në një...

Fenomeni “Tirja”,/ Bushati: Ndodh kudo, në Gjermani doktori vrau 118 pacientë

Deputeti i Partisë Socialiste Ervin Bushati e ka quajtur të turpshme faktin e fokusimit të vëmendjes ndaj rastit të sanitares së Shefqet Ndroqi, Tire...

Ministri francez: Vaksinat ruse dhe kineze, rrezik për shëndetin publik

Një ministër i kabinetit francez u bëri thirrje vendeve të Bashkimit Evropian të mos i përdorin vaksinat ruse ose kineze për COVID-19n, nëse ato...

Meta: Kush nuk voton, s’ka të drejtë të ankohet për pasojat e qeverisjes

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i ka bërë thirrje shqiptarëve për të votuar masivisht në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Sipas Metës, ai qytetar që...

Nuk voton, as jep autografe: Rregullat që duhet të ndjekë Mbretëresha Elizabet

Të qenit mbretëreshë, perceptohet në përgjithësi si diçka shumë e mirë. Pasi ke një ndikim dhe pasuri të trashëguar, por gjithashtu edhe një lloj...