E premte, 24 Shtator, 2021
24.5 C
Tirana

Si rekrutoheshin pilotët kamikaze në Japoni gjatë Luftës së Dytë Botërore

Fjalën “kamikaze”, e dëgjojmë shpesh sot sa herë kur ndodh një sulm terrorist vetëvrasës. Kjo mënyrë luftimi u shpik nga japonezët gjatë Luftës së Dytë Botërore, ku vdiqën 2.800 pilotë kamikaze.

Ata arritën të godisnin objektivat në vetëm 14 për qind të rasteve, duke fundosur 34 dhe dëmtuar 368 anije të marinës së SHBA-së. Vetëm disa pilotë u paraqitën si vullnetarë, të tjerët detyroheshin. Pilotët kamikazë shkruanin një letër, që u jepej prindërve pas përfundimit të misionit të tyre vdekjeprurës.

Shumica e pilotëve kamikaze ishin rekrutë të rinj. Nga afro 4.000 pilotë kamikaze, rreth 3.000 ishin të rinj. Si rregull djemtë më të mëdhenj në një familje, ishin të përjashtuar nga ky mision fatal. Nga gjithë të tjerët pritej sakrificë në shërbim të perandorit.

Ndërkohë, pilotët kamikaze besonin se do të takoheshin sërish në tempullin Yasukuni. Aktualisht besohet se ai është “shtëpia” e afro 2.5 milionë dëshmorëve, që kanë vdekur në luftëra të ndryshme të Japonisë.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Në rritje kërkesat për azil, arrijnë nivelin më të lartë të pas-pandemisë

Kërkesat për azil nga shqiptarët kanë filluar rritjen graduale pas lehtësimit të kritereve të udhëtimeve në vendet e Bashkimit Europian, por sërish ato mbeten...

Yuri Kim i shkon në zyrë Bashës. Cilat janë porositë e radhës?

Kryedemokrati Basha do të takojë sot në orën 16:00, ambasadoren e SHBA-së në Shqipëri Yuri Kim. Pas vendimit për përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha...

La hotelin luksoz, Lionel Messi paguan shumën e majme për vilën

Ylli argjentinas Lionel Messi, ka arritur që të gjejë një shtëpi në Paris. Sipas asaj që raporton “RMC Sports”, Messi deri tani ka jetuar...

“Mbretëria” e Kozakut, si kërcënim për një gjeneratë

Nga: Mentor Kikia Njëri që u quajtka Kozak, qenka shpallur mbreti i Instagramit dhe Tik-Tokut. Por një tjetër që u quajtka Fabio, mesa duket pretendent...

“Mbreti i Instagramit” në sherr me “mbretin e burgut”, “lufta” për famë

Rrjetet sociale janë kthyer në “ushqimin” e përditshëm të rinisë. Aty mund të gjesh video argëtuese, edukuese, por në të shumtën e rasteve rinia...