E hënë, 16 Maj, 2022
27.5 C
Tirana

Si paralajmërimi për furnizimin me ushqim, shkaktoi panik për blerjet në Kinë

Pak çështje janë më të rëndësishme për Pekinin, se sa siguria ushqimore. Për shekuj me radhë, qeveritë në pushtet janë përballur me sfidat e të ushqyerit të një popullsie të madhe dhe në rritje. Thatësirat, përmbytjet dhe mungesa e bukës shfaqen dukshëm gjatë gjithë historisë kineze – dhe rebelimet e nisura nga fshatarët e uritur rrëzuan dinastitë e shumta perandorake.

Por përpjekja e fundit e qeverisë për të shmangur shqetësimet rreth çmimeve dhe furnizimit, duket se po del jashtë kontrollit.

Një mesazh në lidhje me grumbullimin e ushqimit nga Ministria e Tregtisë e Kinës, shkaktoi panik për blerje masive.

Në pamje të parë, njoftimi nuk duket shumë i ndryshëm nga direktivat tipike që qeveria kineze ka dërguar në të kaluarën, duke theksuar nevojën për të rritur furnizimet.

Ministria e Tregtisë urdhëron autoritetet lokale që të sigurojnë që qytetarët e tyre të kenë një “furnizim adekuat” me gjërat thelbësore këtë dimër. Gjithashtu udhëzon ato qeveri që të mbajnë kostot e ushqimit të qëndrueshme – një pikë shqetësuese në javët e fundit, pasi moti ekstrem, mungesa e energjisë dhe kufizimet Covid-19 kërcënojnë furnizimin.

Kina po u bën thirrje familjeve që të rezervojnë ushqime, ndërsa sfidat e furnizimit shumëfishohen. Por direktiva e së hënës ka tërhequr vëmendjen e kinezëve, në një mënyrë që pak njoftime të tjera të qeverisë e kanë bërë. Qeveria “as nuk na tha të rezervonim mallra kur Covid-i shpërtheu në fillim të vitit 2020”, shkroi një përdorues në shërbimin Weibo të ngjashëm me Twitter në fillim të kësaj jave.

Reagimi që atëherë është përshkallëzuar. Një video e postuar në Weibo nga revista shtetërore e lajmeve “China News Weekly”, tregon radhë të gjata blerësish në dyqanet ushqimore në Changzhou, një qytet në provincën Jiangsu. Karrocat e tyre janë grumbulluar plot me prodhime dhe furnizime të tjera, ndërsa raftet nëpër dyqane janë bosh.

Ushqimi është një çështje shumë e ndjeshme në Kinë. Uria e madhe kineze gjatë viteve 1950 dhe ’60, çoi në vdekjen e rreth dhjetëra miliona njerëzve.

Tragjedia mbetet në kujtesën e gjallë për shumë njerëz në vend. Dhe ndërsa ekonomia e Kinës ka pësuar që atëherë një transformim dramatik, shqetësimet për sigurinë ushqimore vazhdojnë: Qeveria, për shembull, zbuloi së fundmi një “plan veprimi” që inkurajon njerëzit të mos porosisin më shumë ushqim se sa kanë nevojë dhe të raportojnë restorantet që shpërdorojnë ushqimin.

Megjithatë, shqetësimi i shkaktuar nga njoftimi i Ministrisë së Tregtisë ka qenë jashtëzakonisht i fortë. Spekulimet e shfrenuara madje e kanë lidhur thirrjen për grumbullimin e ushqimit me tensionet në rritje midis Pekinit dhe Taipeit. Kina e konsideron Tajvanin një “pjesë të pandashme” të territorit të saj, edhe pse Partia Komuniste Kineze nuk e ka sunduar kurrë ishullin vetëqeverisës.

Nuk ka asgjë për të vërtetuar thashethemet se Kina po përgatitet për një luftë të afërt. Por paniku në internet sugjeron një farë tensioni, sipas Willy Lam, një profesor ndihmës në Departamentin e Historisë në Universitetin Kinez të Hong Kongut.

“Është një reflektim i situatës së tensionuar gjeopolitike midis Kinës dhe vendeve fqinje”, tha ai.

Në Kinën autoritare, të ushqyerit lirisht është një aktivitet i dashur. Tani një fushatë e mbeturinave ushqimore, dëshiron të kontrollojë edhe vaktet. Lam gjithashtu vuri në dukje disa ankthe ekonomike që mund të kontribuojnë tek trazirat. Kriza energjetike e këtij viti i detyroi fabrikat të pezullonin disa prodhime dhe shkaktoi ndërprerje për familjet – probleme që në disa raste “ndodhën pa ndonjë njoftim paraprak nga qeveria”, tha ai.

“Kjo pasqyron ankthin e njerëzve në lidhje me rritjet e mëtejshme drastike të [kostove] të ushqimit dhe gjithashtu një mosbesim ndaj qeverisë”, shtoi Lam.

Qeveria kineze dhe disa media shtetërore janë përpjekur të zbusin frikën, rreth mungesës së ushqimit. Zhu Xiaoliang, një zyrtar i Ministrisë së Tregtisë, i tha transmetuesit shtetëror CCTV këtë javë se ka shumë furnizime për të shkuar përreth. Zhu theksoi se direktiva kishte për qëllim autoritetet lokale.

Ndërkohë, Departamenti i Menaxhimit të Emergjencave Jiangsu pranoi shqetësimet për “furnizimet e urgjencës” në llogarinë e tij WeChat të martën. Por agjencia tha se çdo rekomandim për grumbullimin është “normal” dhe synon “të përmirësojë ndërgjegjësimin e publikut për parandalimin e fatkeqësive”.

Angazhimi i qeverisë për një politikë zero-Covid – edhe kur vendet në mbarë botën rihapen dhe mësojnë të jetojnë me koronavirusin – është gjithashtu një faktor. Vetëm një rast i vetëm mund të nxisë autoritetet kineze në veprim, duke mbyllur zona të tëra dhe duke kryer teste masive ose kërkesa për karantinë.

Masa të tilla “ka të ngjarë të ndikojnë banorët që shkojnë në dyqane dhe gjithashtu të ndikojnë në orët e funksionimit të tregjeve,” tha Chenjun Pan, një analist i lartë në Raboban.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...

Deklaratat për SPAK/ Hajdari: Politika të qëndrojë larg drejtësisë, “peshqit e mëdhenj” janë në rrjetë

Në daljet e fundit për mediat, kryeministri Rama është shprehur se po pret me padurim që SPAK-u të godasë nga të katër anët. Duket...

Plagoset ish kandidati për kreun e PS-së, ngjarja në lokalin e reperit të njohur

Ish-kandidati për kreun e Partisë Socialiste në Durrës, Ardit Kërtusha, është plagosur me armë zjarri mesditën e sotme. Ngjarja ka ndodhur në një lokal në...

Gazeta austriake zbulon skandalin e madh, stafi i Metës vihet në lëvizje. Ja çfarë do ndodhë

Presidenca ka reaguar pas artikullit në gazetën austriake "Kronen Zeitung", duke i cilësuar si shpifje dhe gënjeshtra të fabrikuara. Reagimi është përcjellë nga ana...

SPAK mes PD dhe PS

Dikur PD e drejtuar nga Lulzim Basha nuk besonte te SPAK, por më pas jo vetëm depozitoi disa denoncime por kërkoi i pari që...