E diel, 20 Shtator, 2020
17 C
Tirana

Si ndikoi pandemia tek prodhuesit e veshjeve dhe këpucëve

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vetvrasjet te ‘Shefqet Ndroqi’, neurologu nga Amerika u bën thirrje mjekëve shqiptarë

Gentian Toshkezi, neurokirurgu shqiptar në spitalin e Filadelfias, foli lidhur me situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit. Ai u ndal te rastet e...

Greqi: Cikloni ‘Ianos’ shkakton viktimën e parë

Greqia po përjeton një tmerr të vërtetë teksa është goditur nga cikloni 'Ianos', i cili ka shkaktuar edhe viktimën e parë. Sipas mediave greke, bëhet...

2020-ta duhej të ishte viti i rimëkëmbjes së industrisë së fasonit në Shqipëri.

Pas një goditjeje të fortë më rënien e euros që fshiu thuajse tërësisht marzhin e fitimit, kursi kishte nisur të stabilizohej. Ndërsa kompanitë shqiptare po negocionin për kontrata më të favorshme me klientët e tyre.

Më nisjen e pandemisë në Kinë, fillimisht zinxhiri i furnizimit hasi disa pengesa, ndërsa gjithçka u ndal me shpërthimin e Covid-19 në Itali, që paralizoi tërësisht partnerin kryesor tregtar të vendit.
9 mars 2020, rasti i parë me koronavirus konfirmohet edhe në Shqipëri.

Në atë moment, fasonët u vunë përballë dy alternativave: të vijonin punën duke rrezikuar shndërrimin në vatra infektimi ose të ndalnin gjithçka.

Në fakt të dyja ndodhën: një pjesë e kompanive që kishin ende porosi vijuan punën nën kushtet strikte të sigurisë shëndetësore, e disa si në rastin e Krujës u bënë epiqendrat e virusit në vend; ndërsa ndërmarrje të tjera mbyllën dyert duke nxjerrë mijëra punëtorë në rrugë.

Lexo edhe :   Bilanci/ Sërish numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Me rihapjen graduale të ekonomisë, fasonët u detyruan të ndryshojnë tërësisht linjat e tyre të prodhimit, duke mos prodhuar më veshje për industrinë e modës, por maska dhe veshje mbrojtëse për t’u mbrojtur nga virusi.

Një transformim që kushtoi mbi 1.7 milionë euro, por që mundësoi rikthimin në punë me kapacitet 78%.

Sot shifrat e gjysmës së parë të vitit flasin për një rënie të ndjeshme të eksporteve, në 49.3 miliardë lekë dhe një projeksion për rënie 20-30% deri në fund të vitit.

Një goditje e rëndë për industrinë që punëson 13% të forcës punëtore në sektorin privat. /A2

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qyteti i origjinës së pandemisë rihap diskot pa kufizime

Wuhan, qyteti i njohur ndryshe si origjina e pandemisë së koronavirusit, ka vendosur të hapë diskotekat pa kufizime. Sipas mediave të huaja, qyteti me 11...

Kush ishte Ruth Bader Ginsburg, gjyqtarja amerikane që humbi jetën nga kanceri

Anëtarja e Gjykatës së Lartë së Shteteve të Bashkuara, Ruth Bader Ginsburg u nda nga jeta dje në banesën e saj në Uashington, në...

Cikloni i rrezikshëm mbërrin edhe në ishullin e Kretës

Cikloni “Ianos” ka mbërritur edhe në ishullin e Kretës tashmë. Sipas mediave greke, stuhia ka prekur më së shumti anën perëndimore të ishullit. Shumë zona...

Mali i Zi/ Abazoviç drejt Ministrisë së Jashtme

Zdravko Krivokapiç do të jetë në krye të qeverisë së re të Malit të Zi. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja, “Novosti”, e cila ka...

SHBA/ Të shtëna në Rochester, dy viktima e 14 të plagosur

Dy persona kanë mbetur të vrarë dhe 14 të tjerë janë plagosur, si pasojë e disa të shtënave me armë zjarri në Rochester, SHBA. Lagjja...