E enjte, 3 Dhjetor, 2020
12 C
Tirana

Si i ndëshkojnë vendet udhëheqësit e tyre

Më të lexuarat

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Nga Ryan Heath “Politico.eu”

Presidenti amerikan Donald Trump, mendon se me çështjen e fajësimit, ka pësuar më shumë padrejtësi sesa dikur Shtrigat e Salemit. Por gjërat mund të shkonin edhe më keq. Ish-presidenti i Pakistanit Pervez Musharaf, u përball me një impeachment të mundshëm në vitin 2008, çka çoi edhe në dorëheqjen e tij.

Ndërkohë në fillim të kësaj jave, ai u dënua me vdekje për tradhti. Nga ana tjetër, Trump nuk është udhëheqësi i parë që përballet me mundësinë e shkarkimit. E njëjta gjë po ndodh edhe me Kerri Lam, guvrnatoren e Hong Kongut. Lam i mbijetoi një votimi për shkarkim më 5 dhjetor, me një diferencë prej 10 votash, 36 kundër dhe 26 pro.

Por ajo nuk duhet të shqetësohet dhe aq shumë. Votimi ishte një hap i ndërmjetëm, dhe drejuesit e lartë të Partisë Komuniste në Pekin, ka të ngjarë të ndërhynin për t’i dhënë fund procesit, nëse ajo do të rezultonte humbëse. Ky është një luks që Trumpi nuk do ta ketë, nëse gjyqi i tij i afërt në Senatin e SHBA-së, do të shprehet befas kundër tij.

Rastet e Trump, Musharaf dhe Lam, shtrojnë pyetjen se si vendet në mbarë botën, u japin mundësi ligjvënësve dhe qytetarëve, të largojnë nga postet e tyre zyrtarët më të lartë të vendit. Në sistemet parlamentare, drejtuesi i një qeverie kombëtare, mund të zëvendësohet zakonisht për çdo lloj arsye, nëse ka humbur besimin e shumicës së anëtarëve të dhomës së ulët të parlamentit (ekuivalenti i Kongresit Amerikan).

Impeachment-i presidencial në stilin amerikan, ekziston në vende si India, Brazili, Rusia, Franca, Gjermania, Koreja e Jugut, Filipinet, Austria, Hungaria, Bullgaria dhe Irlanda. Ndërsa ligjvënësit amerikanë e kanë përdorur këtë procedurë 3 herë, lidere botërore në lidhje me impeachment-in është Norvegjia.

Ajo e modeloi sistemin e saj sipas atij të Shteteve të Bashkuara, dhe që para vitit 1927, kishte ndërmarrë 8 procedura për shkarkimin e kryeministrit të vendit. Kjo deri kur mekanizmi kushtetues ndryshoi, pas një përpjekjeje të dështuar për të shkarkuar kryeministrin dhe 6 anëtarë të kabinetit të tij.

Brazili ofron shembullin më të fundit të një impeachment-i të suksesshëm presidencial: shkarkimi i Dilma Rusef në vitin 2016. Dhoma e ulët e parlamentit, nisi procesin e shkarkimit, për shkak të një skandali mbi çështjet e menaxhimit të buxhetit, pas një procedure pothuajse identike me atë të përdorur në Shtetet e Bashkuara.

Rusef u shkarkua nga detyra, ndërsa vendin e saj e zuri zv/presidenti, teksa ajo ishte në pritje të vendimit përfundimtar të Senatit. Kreu i parë i shtetit në Evropë, që është shkarkuar përmes procedurës së impeachmen-it, ishte presidenti i Lituanisë Rolandas Paksas në vitin 2004.

Fajësimi ndaj një populisti të thekur si ai, dhe që kishte ​​lidhje me biznesmenë të njohur rusë, u zhvillua në mesin e shqetësimeve të opinionit publik, për ndërhyrjen e Moskës në procesin politik të Lituanisë.

Por ngjashmëritë me presidentin amerikan Trump mbarojnë këtu: Paskas tha se ishte i penduar gjatë fjalës që mbajti para parlamentit, edhe pse kjo gjë nuk e shmangu largimin e tij nga detyra. Ndërsa gëzon imunitet nga ndjekja e rregullt penale, gjatë kohës që është në detyrë, presidenti francez mund të jetë subjekt i një ligji të ri të miratuar në vitin 2014, për çdo “shkelje të kompetencave të tij, që është qartësisht e papajtueshme me ushtrimin e mandatit”.

Që të nisë procesi i shkarkimit, duhet që 10 përqind e senatorëve dhe 10 përqind e deputetëve të dhomës të ulët, të nënshkruajnë një rezolutë të përbashkët. Për të vazhduar me tej, mbi fajësimin duhet të bien dakord dy të tretat e senatorëve dhe deputetëve. Ky akt, sjell formimin e një Gjykate të Lartë speciale, që merret me akuzat ndaj kreut të shtetit.

Dhe Republika Çeke, ndjek një model të ngjashëm. Ndërkohë, Italia ka një nga sistemet më inovative të impeachment-it. Shkaku i impeachment-it presidencial, duhet të jetë një tradhti e lartë, dhe nëse me këtë bie dakord një shumicë e thjeshtë në parlament, atëherë presidenti përballet me një juri e Gjykatës Kushtetuese, dhe nga një tjetër e përbërë nga 16 qytetarë të thjeshtë.

Por një sistem të tillë, nuk e kanë vetëm demokracitë perëndimore. Armiqtë e betuar të Trumpit, iranianët kanë gjithashtu një procedurë të impeachment-it. Abolhsan Banisadr, presidenti i parë i Iranit, u shkrakua me një procedurë të tillë në vitin 1981. Edhe anëtarët e kabinetit qeveritar Iranian, mund të shkarkohen nga parlamenti. Presidenti aktual, Hasan Ruhani, u përball këtë vit me thirrje të hapura publike për fajësimin dhe shkarkimin e tij./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Prostitucion në qendër masazhi, si rekrutoheshin vajzat në rrjetet sociale

Blutë e Tiranës kanë goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e shfrytëzimit të prostitucionit, dhe përshtatjes së ambienteve për prostitucion. Në...

“S’kishim lekë për operacionin e mamit”, këngëtarja prek me historinë familjare

Këngëtarja Anxhela Peristeri ka ndarë me publikun disa çaste mjaft të vështira që ka kaluar në jetën e saj. Pavarësisht buzëqeshjes rrezëllitëse që na...

Komisioni i Venecias “fshin” mungesën e konsensusit opozitar për Kodin Zgjedhor

Nga: Mero Baze Komisioni i Venecias u ka rekomanduar partive politike në Shqipëri, të bashkëpunojnë për zbatimin e Kodit Zgjedhor, të miratuar së fundmi në...

Toka nuk gjen qetësi/Një tjetër tërmet i fortë godet Turqinë

Turqia shtrihet në një zonë me aktivitet të lartë sizmik. Mëngjesin e sotëm, Turqia është goditur nga një tërmet i fortë. Lëkundjet me magnitudë...

Bomba me telekomandë drejt Malit të Zi, kapen dy të rrezikshmit (VIDEO)

Në sajë të operacionit të koduar “Distanca”, janë vënë në pranga dy shtetas që tentuan të trafikonin drejt Malit e Zi dy bomba me...