E premte, 22 Janar, 2021
13 C
Tirana

Shtëpia e Bardhë përgatitet për të kaluar pushtetin tek Joe Biden

Certifikimi Biden si presidenti zyrtar i SHBA, ka vënë në lëvizje Shtëpinë e Bardhë e cila po përgatitet për tranzicion në datën 20 janar. Duke ju referuar mediave të huaja, zëvendës shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë, Chris Liddell, ju ka dërguar letër të gjithë anëtarëve të Kabinetit dhe u ka rekomanduar të emëruarve politikë të japin dorëheqjen më 20 janar, si pjesë e kalimit të pushtetit të presidentit Joe Biden.

“Ndërsa përgatitemi për një tranzicion të pushtetit, ne duhet të marrim masat e duhura për të siguruar që kjo të bëhet në një mënyrë të rregullt. Tradicionalisht, të emëruarve të presidentit në pozicione jo-mandate u është kërkuar të paraqesin letra zyrtare të dorëheqjes.

Në përputhje me këtë praktikë të kaluar, të gjithë të emëruarit e presidentit duhet t’i paraqesin një letër dorëheqje presidentit Donald J. Trump me një datë nisje jo më vonë se ora 12:00 e datës 20 janar 2021“, thuhej në letrën e dërguar nga zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë.

Kujtojmë se dy ditë më parë teksa po mbahej procesi për certifikimin e rezultatit të zgjedhjeve, Kongresi Amerikan u përfshi nga protestat që organizuan mbështetësit e Trump. Gjithashtu pasi Kongresi arriti të certifikojë zgjedhjet, dhe të njihte fitoren e Joe Biden, presidenti në detyrë Donald Trump tha se kalimi i pushtetit do kryhet paqësisht.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Banka Credins mbështet Kryqin e Kuq Elbasan

Banka Credins gjithmonë ka patur në fokus aktivitete të përgjegjësisë sociale, si një nga prioritetet strategjike për të qënë vazhdimisht në ndihmë të komunitetit,...

Disiplina pezullon me dy ndeshje trajnerin e Bylisit, dënohet edhe Partizani

Komisioni i Disiplinës, ka dhënë vendimet e fundit, në lidhje me javën që lamë pas në kampionatin shqiptar. Trajneri i Bylisit, Veljko Dovedan është pezulluar...

Testim i detyruar dhe karantinë/ Ambasada gjermane jep njoftimin e rëndësishëm

Gjermania ka klasifikuar sot 25 vende në mbarë botën si zona me incidencë të lartë të Covid-19, ku bën pjesë edhe Shqipëria. Lajmi është bërë...

Maqedonia e Veriut publikon pagat e kabinetit, Zaev paguhet më pak se Rama

Maqedonia e Veriut ka publikuar pagat e kabinetit qeveritar. Pagën më të lartë e merr kryeministri Zoran Zaev, respektivisht 78.840 denarë, ndërsa i shtohet...

Kim dhe Soreca takojnë kreun e KED: Të plotësohen vakancat në Kushtetuese

Ambasadorja e SHBA-ve në vendin tonë, Yuri Kim dhe ambasadori i BE-së, Luigi Soreca, zhvilluan një takim ditën e sotme me kreun e Këshillit...