E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Shtëpi e toka nën ujë/ Rama publikon pamjet: Ekipet mjekësore janë në terren

Për shkak të motit të keq, me reshje shiu intensive, ka ndikuar në rritjen e nivelit të lumit të Vjosës. Kryeministri Edi Rama ka reaguar në rrjetet sociale, në lidhje me situatën në terren si pasojë e reshjeve të dendura të shiut. Kreu i qeverisë shprehet se ekipet mjekësore janë në terren për banorët e prekur nga përmbytjet, si pasojë e daljes nga shtrati të lumit Vjosë.

“Ekipet mjekësore janë në gatishmëri, duke garantuar shërbimin mjekësor që i nevojitet banorëve të prekur nga përmbytjet, si pasojë e daljes nga shtrati të Vjosës. Telefononi 127 për çdo urgjencë mjekësore”, shkruan Rama.

Hektarë të tëra toke janë përmbytur nga uji në zonën përreth lumit Vjosë, dhe gjithashtu edhe banesa. Prej orëve të para të ditës ka pasur evakuime të shumta, ndërsa dëme deri tani ka në gjënë e gjallë dhe të mbjella.

Vjosa ka kaluar pikun e saj, por pritet që gjatë orëve të pasdites të ketë një rënie të nivelit dhe përmirësim të situatës. Ministria e Mbrojtjes iu ka bërë apel banorëve që duhet të evakuohen, dhe të mos bëjnë rezistencë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...