E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Shtatorja e Sali Butkës/ Hajdari: Vështirësi në finalizimin e projektit

Kryeinspektori i Përgjithshëm, Shkëlqim Hajdari teksa ka folur për përurimin e shtatores së patriotit të madh shqiptar, Sali Butka, është shprehur se finalizimi i këtij projekti ka hasur në disa vështirësi.

Deklarata e Hajdarit, u bë për ”News24”, nga Erseka e Kolonjës, ku dhe u përurua shatorja e Sali Butkes. Hajdari u shpreh, se ka hedhur një propozim që përballë shtatores së Sali Butkës të vendoset dhe busti i Petro Nini Luarasit, madje mendon se kjo mund të realizohet brenda vitit tjetër.

Ndër të tjera, Hajdari tha se ceremonia e përurimit të kësaj shtatoreje ishte madhështore, ku kishte të pranishëm njerëz patriot nga të gjitha trojet, pasi sipas tij, Sali Butka i frymëzon të gjithë.

Shkëlqim Hajdari: ”Dy figura të jashtëzakonshme jo vetëm të Korçës e Kolonjës, por Shqipërisë të cilët shërbyen ndër vite si frymëzim i madh. So Saliu bëhet me bust në Ersekë, kështu që Saliu dhe Themistokliu që ishin bashkëluftëtarë, bashkëkombas që mbi interesat e ngushta fetare, vendosën interesat kombëtare. Besoj që Themistokliu nga bashta Gërmenji duhet të jetë i lumtur nga aty ku ndodhet, sepse dhe vëllai e miku i tij u vendos aty ku e meriton, shtatorja, ky burr i madh. Luftuan, dhanë jetën për këto troje, Shqipërinë. E bënë pa u përzier në politikat e mëdha të Luftës së Parë Botërore. Këto dy figura të Korçës e Kolonjës, me veprën që kanë bërë rrezatojnë frymëzim për brezat e rinj që i tregojnë me veprën e tyre që të duash atdhuen duhet të sakrifikosh. E gjtihë vepra e Gërmenjit dhe Butkës është e jashtëzakonshme. Besoj që të gjithë duhet të jemi të përgjegjshëm që figurat si Sali Butka, me shumë vonesë vendosja e bustit e tij, të vlerësohen denjësisht.

Petro Nini është një tjetër mik, bashkëkohës. Kur ishim po bashkëbisedonim me miq, që janë historianë, akademikë. Sugjerimi i radhës ishte që nëse do gjenden kushtet, ti afronim këta dy patriotë të mëdhenj përballë njëri-tjetrin dhe të vazhdonin të bisedonin edhe në botën e përtejme. Sepse edhe kjo tregon që shqiptarët në momentet e vështira të këtij kombi nuk kanë parë përkatësitë fetare,  por i ka bashkuar atdheu dhe kombi. Ndoshta vitin tjetër mendoj që përballë Sali Butkës do të kemi Petro Nini Luarasin. Familjarët e Sali Butkës janë njerëz fisnikë, ajo është familje e madhe me heronj të tjetër, burra të mëdhenj që ka nxjerrë shtëpia Butkave, si djali i tij Ganiu që është vrarë dhe i këndohet këngë në Pogradec e Mokës. Duke qenë familje fisnike nuk kanë kërkuar që Saliu apo ndonjë tjetër të kishte promovim. Ishte detyra e kryesisht të djathtës, PD që përfaqësonte interesat e njerëzve nacionalistë të lëvizte, të kërkonte, të bënte promovimin e kësaj figure. Kjo punë tani i përket historianëve. Kuptohet pse ka ndodhur, edhe këtë radhë ka pasur vështirësi për të finalizuar projektin, nuk po i themi. E pamë që ishte ceremoni madhështore. Kishte njerëz patriot, nga gjithë trojet. Kishte njerëz që mund të frymëzohen me programe të majtë e të djathta, Saliu bashkon, frymëzon, bashkë me këtë mikun e vet. Interesi i parë është Shqipëria, atdheu, kombi dhe prosperiteti i këtij vendi.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tashmë ka një datë, ja kur do martohet Rudina Dembacaj me Mark Frrokun

Aktorja e njohur e humorit, Rudina Dembacaj, pas shumë aludimesh për një dasmë të mundshme me Mark Frrokun, tashmë ka zbuluar çdo gjë. Një ftesë...

Serbët bllokojnë rrugën, pas vendimit të Kosovës për reciprocitetin e targave

Mëngjesin e sotëm, në pikat kufitare policia e Kosovës u ka hequr targat të gjitha makinave nga Serbia, dhe i ka pajisur me targa...

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...