E hënë, 29 Nëntor, 2021
10.5 C
Tirana

‘Shqiptari’ që vrau shqiptarët… Historia e tmerrshme që fshihet pas fotos

Historiani Arben Llalla para pak kohësh, ka sqaruar historinë e kësaj fotoje e cila u shpërnda në rrjetet sociale duke thënë se është portreti i një fëmijë të pasur shqiptar.

Njeriu në foto është Andreas Zigomala (1890-1914), djali i vetëm i ish-deputetit dhe ish-ministriti grek të arsimit, Andoni Zigomala. Në të vërtetë këta Zigomalat janë me rrënjë shqiptare nga Atikia, ndërsa nëna e Andreas ishte çame ortodokse nga Janina e fisit Balani.

Fati i keq i këtij djaloshi është se luftoj për aneksimin e jugut të Shqipërisë dhe mori pjesë në masakrat greke të vitit 1914, por patritotët shqiptarë i dhanë një plumb ballit në 31 korrik 1914, duke e lënë të vdekur në Nivicë të Sarandës. Është mirë që një foto para se ta shpërndani të verifikoni se për çfarë bëhet fjalë”, -shkruan Llalla.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Foltorja e Kuçovës dhe kuvendi i partisë: numrat, superstruktura e ideologjia

Nga: Genc Pollo 1-NUMRAT E KUÇOVËS E MË GJERË  Javën e kaluar isha i pranishëm në Foltoren e PD-së në Kuçovë; aty kam shërbyer si deputet...

Implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje

FIFA vjen me risi, ku do të implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje. Kjo teknologji të re, do të implementohet në Kupën...

Çfarë dimë për variantin Omicron, që po “gjunjëzon” botën

Varianti Omicron i COVID-19, paraqet një rrezik global "shumë të lartë", tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Varianti, i klasifikuar zyrtarisht si 'B.1.1.529'...

Dha dorëheqjen javën e kaluar, kryeministrja e Suedisë rikthehet në detyrë

Magdalena Andersson, e cila dha dorëheqjen shtatë orë pasi u zgjodh si kryeministrja e parë femër e Suedisë javën e kaluar, është përzgjedhur sërish...

Ishte duke raportuar LIVE, gazetaren e ngacmojnë duke e prekur nga të pasmet

Një incident ka ndodhur me një gazetare sportive, e cila gjatë raportimit LIVE është ngacmuar nga një person. Por edhe ajo nuk ka qëndruar...