E hënë, 18 Janar, 2021
-1 C
Tirana

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë.

Sipas “Vatican News” ai është meshtari i parë shqiptar që hyn në trupin diplomatik të Selisë së Shenjtë, pasi ka përfunduar studimet dhe formimin e posaçëm në Akademinë Kishtare në Romë.

Akademia Kishtare është institucioni i Kishës që kujdeset për përgatitjen e meshtarëve të caktuar për shërbimin diplomatik të Selisë së Shenjtë në Nunciaturat e ndryshme ose në Sekretarinë e Shtetit.

Në shërbimin e tij në Abidjan (Bregu i Fildishtë) do të jetë bashkëpunëtor i Nuncit aktual Paolo Borgia, i cili ka ushtruar detyra të larta në Kurien Romake.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Futbollisti shqiptar firmos kontratë të re me klubin e Premier Ligës

Futbollist Meritan Shabani ka firmosur një kontratë të re me skuadrën e Volvesit në Angli. Trekuartisti 21-vjeçar ka firmosur një kontratë të re deri në...

Basha-Ramës: Për 8 vjet dështime fajin nuk e ka BE, por Tirja i qeverisë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar pas sulmeve të kryeministrit Edi Rama ndaj vendeve të Bashkimit Evropian, pasi nuk mbështetën Ballkanin Perëndimor...

OBSH paralajmëron: Do të ketë 100 mijë vdekje në javë nga Covid në botë

Vdekjet globale nga COVID-19 pritet të arrijnë në 100,000 shumë shpejt, nga më shumë se 93,000 të raportuara javën e kaluar, tha të hënën...

Braçe: Dy vite më parë u betova me dorën mbi Kushtetutë për të mos vjedhur

Zv.kryeministri Erion Braçe ka publikuar foton e dy viteve më parë, kur u betua me dorën mbi Kushtetutë për të marrë postin e zëvendësit...

Ku ka të drejtë dhe ku dredhon Rama në sulmin ndaj BE-së

Nga: Andi Bushati Edi Rama ka të drejtë në vizatimin që i bën BE-së si bashkim egoist, cinik madje aspak solidar. Kritikat që ai i...