E martë, 19 Janar, 2021
-6 C
Tirana

Shqiptarët me nënshtetësi evropiane, përfitojnë nga Greqia dhe Italia

Vendet e Bashkimit Evropian kanë dhënë nënshtetësinë për plot 825 447 mijë persona përgjatë vitit 2017. Ndër këta, përfituesit kryesorë janë shtetasit nga Maroku, Shqipëria dhe nga India.

Konkretisht, shqiptarët kanë marrë më shumë nënshtetësinë nga Italia dhe Greqia, teksa në shtetin grek 34,305 persona morën shtetësinë në vitin 2017, një rritje prej 3 për qind krahasuar me 2016. Kjo konfirmohet nga shifrat më të fundit të Eurostat, të cilat u botuan këtë të mërkurë.

Ndërsa shumica dërrmuese e atyre që morën shtetësinë greke ishin shtetas shqiptarë. Më konkretisht, 86.8 për qind ishin shqiptarë, 1.3 për qind ishin ukrainas dhe 1.1 për qind ishin nga Moldavia.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...