E diel, 20 Qershor, 2021
23.5 C
Tirana

Shqiptarët harxhuan miliona euro për kurim nga Covid, Turqia bllokon charterat

Turqia ka miratuar një vendim që pezullon pranimin e avionëve privatë që transportojnë të sëmurët me koronavirus, pasi numri i shtretërve në spitale ka arritur në 79.8%.

Ky vendim sjell shqetësim për shqiptarët, e infektuar me Covid dhe që kanë mundësi ekonomike për tu trajtuar jashtë Shqipërisë. Tashmë ata nuk e kanë të hapur rrugën e kurimit në Turqi, e cila ka një mjekësi shumë herë më të përparuar.

Lajmi për pezullimin e pranimit të infektuarve me koronavirus është bërë i ditur nga mediet turke, të cilat citojnë burime pranë ministrisë së Shëndetësisë. Pacientë nga vende të ndryshme, mes të cilave edhe Shqipëria paguajnë deri në 20 mijë dollarë për të shkuar për kurim në Turqi nga koronavirusi.

Që prej fillimit të pandemisë shumë shqiptarë, në mesin e të cilëve edhe deputetë i janë drejtuar Turqisë për mjekim më të specializuar ndaj COVID-it. Disa prej tyre, përfshi edhe ish-kryeprokurorin Adriatik Llalla vijojnë të marrin shërbim mjekësor në Turqi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Krimbat

Nga Edmond Tupe Nuk ka pikë dyshimi se krimbat ei krimit kanë hyrë tashmë thellë në trungun e krupshëm të shtetit shterpë shqiptar duke e...

Filmi “Pa vend” dërgon Kosovën në Kanë. A mund ta fitojë “Palmën e Artë”?

Me shumë pak përkrahje nga institucionet e Kosovës, por me një punë dhe vullnet të madh, filmi “Pa vend”, i regjisorit Samir Karahoda do...

Euro 2020/ Itali-Uells, 18:00, Mançini me rrotacion, Verrati pritet titullar

Dy fitore në Romë rezultuan në kualifikimin e Italisë si dhe zgjatjen e serisë së tyre të fitoreve rradhazi në dhjetë, ndërsa sonte mund...

Si shkoi realisht samiti Bajden-Putin?

Nga Francesca Salvatore Takimi i së mërkurës midis Xho Bajden dhe Vladimir Putinit ishte shumë i kujdesshëm. Megjithëse ka nga ata si Metju Rojanskit, drejtor...

Faqet e para të gazetave sportive europiane, 20 qershor 2021

La Gazzetta dello Sport: Mançini, je të gjithë ne! Rotacion tek kombëtarja, nga Beloti tek Verrati Corriere dello Sport: Soliditet axurr, Italia tashmë e kualifikuar:...