E shtunë, 11 Korrik, 2020
23 C
Tirana

Shqipëria, shënjestra kryesore e Putinit në Ballkan

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Nga Dr. Joseph Frager “israelnationalnews.com

Që kur Serbia i shpalli luftë Perandorinë Osmane në vitin 1876, rajoni i Ballkani ka qenë një nga konfliktet më të zjarrta në botë. Pas Sirisë, shpërthimi i ardhshëm i madh i dhunës mund të ndodhë pikërisht në Ballkan.

Me Rusinë, që është duke i shtrirë tentakulat e saj në të gjithë globin, duke përfshirë pushtimin prej saj të Gadishullit të Krimesë (të cilën e ka aneksuar) dhe një pjesë të Ukrainës Lindore në vitin 2014, dhe duke ndërmarrë një fushatë të përbashkët ushtarake me Bashar Al Asadin në Siri në vitin 2015, ekziston një shqetësim i madh që lëvizja e ardhshme e Putinit do të jetë një, pushtimi i Ballkanit.

Shumëkush e kujton se ishte Ballkani, që nxiti shpërthimin e Luftës së Parë Botërore, me vrasjen e trashëgimtarit të fronit të Austro-Hungarez, Arkidukës Franc Ferdinand më 28 qershor 1914 nga serbo-boshnjaku 19-vjeçar, Gavrilo Princip.

Gadishulli i Ballkanit përbëhet nga Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Bullgaria, Kroacia, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Rumania, Serbia, Sllovenia, të gjitha dikur nën kontrollin komunist, dhe Greqia dhe Turqia Evropiane me një të kaluar kapitaliste.

Ai gjendet në udhëkryqin e tre perandorive kryesore:Perandorisë Osmane, Ruse, dhe Austro-Hungareze. Sot dihet më së miri fakti që Zonja e Parë e SHBA-së, Melania Trump është nga Sllovenia e Ballkanit. Ka gjithashtu mundësi, që Zonja e Parë të luajë një rol të rëndësishëm në parandalimin e gjakderdhjes në Ballkan.

Gjatë 20 viteve të fundit, konflikti kryesor ka ndodhur në Kosovë. E ashtuquajtura “Diplomacia Tomahawk” e presidentit Bill Klinton, i dha fund konfliktit në vitin 1999. Lufta e Kosovës, filloi në shkurtin e vitit 1998, dhe përfundoi në qershorin e vitit 1999.

Ajo u zhvillua mes forcave të Republikës Federale të Jugosllavisë (Mali i Zi dhe Serbi), që kontrollonin Kosovën para luftës, kundër luftëtarëve shqiptarë të Kosovës – Ushtrisë Çlirimtare te Kosovës (UÇK), me mbështetjen ajrore nga NATO, dhe mbështetje tokësore nga Ushtria Shqiptare.

“Diplomacia Tomahawk”, e presidentit amerikan Klinton, e detyroi presidentin jugosllav Slobodan Millosheviç, të ndalte rrethimin brutal të Kosovës, dhe të negocionte me shqiptarët etnikë të krahinës. Aktualisht, rusët po përpiqen të pushtojnë Ballkanin, në mënyrë që të kenë një mburojë në Evropën Qendrore dhe Mesdhe.

Një nga objektivat e saj kryesore është Shqipëria, e cila për Rusinë është “dritarja e saj në Mesdhe”. Vladimir Putin, po përpiqet të ringjallë ish-Bashkimin Sovjetik, që dikur kishte nën kontroll pjesën më të madhe të Ballkanit.

Nën presidentin amerikan Barak Obama, rusët u lejuan të pushtonin Krimenë, Ukrainën, dhe të dominonin në teatrin e  luftës civile në Siri. Kjo ishte një fatkeqësi e madhe e politikës së jashtme, si për Amerikën ashtu edhe mbarë botën.

Tani i takon presidentit Donald Trump, të parandalojë agresionin e mëtejshëm rus. Putin deri më sot është arritur të mbahet tek pragu i derës. Ai është një ish-agjent i KGB-së sovjetike, prandaj do të zgjedhë momentin kur shefi i Shtëpisë së Bardhë ka shumë më pak pritshmëri, për të pushtuar Ballkanin. Presidenti amerikan, dhe administrata e tij duhet të jenë në gatishmëri të lartë, për të penguar që Ballkani të bëhet një tjetër vatër lufte./ Përshtati TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...