E hënë, 1 Mars, 2021
11 C
Tirana

Shqipëria nuk ”merr frymë”: 1.039 raste të reja, spitalet plot me pacientë

Kurba e koronavirusit vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 1.039 raste të reja, nga 3.258 testime të kryera.

Ndërkohë, 15 persona nuk kanë arritur ta fitojnë betejën me këtë sëmundje. Viktimat janë të moshave 18-77 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë informon se rastet e vdekjes janë nga Tirana, Fier, Kavaja, Elbasani, Mirdita, Lushnja, Delvina dhe Pogradeci.

Nga virusi janë shëruar edhe 989 persona, teksa raste aktive janë 35.286. Situata paraqitet e rënduar edhe në 4 spitalet COVID, pasi aktualisht po trajtohen 656 pacientë.

Që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 6728 vaksina antivCOVID.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

471 raste në Tiranë, 56 raste në Berat, 54 raste në Krujë, 47 raste në Elbasan, 45 raste në Vlorë, 40 raste në Korçë, 34 raste në Durrës, 22 raste në Fier, 21 raste në Kukës, 19 raste në Mallakastër, 18 raste në Lezhë, 17 raste në Gramsh, 16 raste në Përmet, Kuçovë, 15 raste në Kavajë, Gjirokaster, 13 raste në Tepelenë, 11 raste në Shkodër, 10 raste në Lushnje, Kamëz, 9 raste në Delvinë, 8 raste në Pukë, 6 raste në Mat, Bulqizë, Peqin, Kolonjë, 5 raste në Kurbin, 4 raste në Devoll, Librazhd, Sarandë, Malësi e Madhe, 3 raste në Ura Vajgurore, Vau I Dejes, Skrapar, Patos, 2 raste në Has, Mirditë, Vorë, 1 rast në Rrogozhinë, Tropojë, Divjakë, Selenicë, Dibër, Prrenjas, Dropull.

Viktima – 15 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 6 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Fieri, 2 qytetarë nga Kavaja, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Mirdita, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Delvina, 1 qytetar nga Pogradeci, të moshave 18-77 vjeç.

Lexo edhe :   Kancelarja gjermane, Angela Merkel refuzon të marrë vaksinën e AstraZeneca-s

Të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 989 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 64,318 që nga fillimi i epidemisë.

Të shtruar në spitale – Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe në dy spitale rajonale po trajtohen 656 pacientë, 48 në terapi intensive nga të cilët 16 pacientë janë të intubuar.

Lexo edhe :   Koronavirusi: Regjistrohen 986 raste të reja dhe 19 viktima

Vaksinimi – Gjatë ditës së sotme janë kryer 937 vaksinime antiCovid. Që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 6728 vaksina antivCOVID.

COVID-19 – Statistika (22 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore 1039

Të shëruar në 24 orë 989

Të shtruar në spitale 656

Humbje jete në 24 orë 15

Testime ditore 3258

Testime totale 443,748

Raste pozitive 101,285

Raste të shëruara 64,318

Raste Aktive 35,286

Humbje jete 1,681

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 21,718

Fier 2864

Durrës 1814

Vlorë 1798

Shkodër 1427

Elbasan 1046

Lezhë 858

Berat 1059

Korçë 982

Gjirokastër 955

Dibër 368

Kukës 397

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova në pritje të konfirmimit nga COVAX për marrjen e vaksinave

Ministria në detyrë e Shëndetësisë në Kosovë tha se është në pritje të “konfirmimit final” nga COVAX për marrjen e dozave të para të...

Ukraina hedh në plehra vaksinat anti-covid, mjekët refuzuan t’i marrin

Ukrania ka hedhur poshtë disa doza vaksina anti-covid pasi mjekët kanë refuzuar që t’i marrin. Në lidhje me këtë ka folur edhe kreu i Partisë...

A mund ta kishin pushtuar dot britanikët Bashkimin Sovjetik?

Më 2 shtator 1945, presidenti amerikan Herri Truman, shpalli fundin e Lufës së Dytë Botërore. Me dorëzimin e Japonisë, bota mund të merrte frymë...

Takimet në Bruksel, Rama: Vlerësime shumë të mira për Shqipërinë

Kryeminstri Edi Rama e cilësoi si një ditë pozitive dhe produktive vizitën e tij në Bruksel ditën e sotme. Edhe pse në momente të vështira...

E bujshme nga Italia, PSG nis bisedimet për Elseid Hysajn

Një lajm i bujshëm ka qarkulluar së fundmi në mediat italiane. Bëhet fjalë për mbrojtësin e Kombëtares shqiptare, Elseid Hysaj, i cili mund të...