E premte, 10 Prill, 2020
5 C
Tirana

Shqipëria nën izolim nga koronavirus, “Fundjavë Ndryshe” ndihma për 8,000 familje në nevojë

Në një kohë kur qeveria është duke përforcuar masat për frenimin e koronavirusit, fondacioni “Fundjavë Ndryshe” është pranë gjithë familjeve të izoluara. Menjëherë pas konfirmimit të rasteve të të prekurve me COVID-19 dhe shtrëngimit të masave nga autoritetet, drejtuesi i fondacionit, Arbër Hajdari bëri me dije po përgatiteshin nga fondi i emergjencës pako ushqimore dhe ndihma për mijëra familje. E prej afro një jave, stafi i “Fundjavë Ndryshe” ka nisur shpërndarjen e tyre në zona të ndryshme të vendit. Duke ruajtur kushtet maksimale të sigurisë.

Deri më tani, Hajdari konfirmon se ka nisur shpërndarja masive e ushqimeve për mbi 8000 familje të izoluara. Po ashtu, në pakot që janë shpërndarë, veç ushqimeve ndodhen dhe produkte të higjienës si sapunë, detergjente, desifektantë.

Në një kohë kur të gjithë njerëzit ndodhen në vështirësi, nevoja më e madhe vjen nga të varfrit, jetimët. Të cilët veç izolimit përballen edhe me mungesën e ushqimeve dhe nevojave bazike. Ndaj edhe fondacioni “Fundjavë Ndryshe” do të jetë pranë tyre çdo ditë, për ta përballuar të gjithë së bashku këtë situatë të vështirë.

Ndër të tjera, fondacioni ka nisur edhe një fushatë online, ku të gjithë shqiptarët mund të kontribuojnë. Pasi në këto ditë, të gjithë kemi nevojë për ndihmën e njëri-tjetrit./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Një 107-vjeçare në Holandë, njeriu më i moshuar që fiton ndaj koronavirusit

Një 107-vjeçare nga Holanda është bërë personi më i vjetër që ka arritur të mposhtë koronavirusin. Cornelia Rias nga Holanda ishte konfirmuar me koronavirus më...

Koronavirusi shënon një tjetër viktimë në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë ka bërë me dije se një tjetër person ka ndërruar jetë, si pasojë e koronavirusit. Përmes një deklarate për mediat,...

Koronavirusi/ Rama: Kjo situatë mund të zgjasë deri në 3 vite

Kryeministri Edi Rama ka folur në lidhje me mundësinë për lehtësimin e masave shtrënguese, të ndërmarra me synim frenimin e përhapjes së mëtejshme të...

Paketa e ndihmës/ Rama tregon kategoritë që përfitojnë

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se nga java e ardhshme do të prezantohet paketa e zgjeruar e ndihmës. I ftuar në emisionin “Open” në Top...

Shkëlqim Hajdari qetëson fermerët: Asnjë prodhim i juaji nuk do të mbetet stok

Kryeinspektori i Përgjithshëm, Shkëlqim Hajdari ka qetësuar fermerët duke premtuar mbledhjen, magazinimin dhe eksportimin e prodhimeve të tyre. Në një lidhje Skype për emisionin “Alert”...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT