E martë, 7 Korrik, 2020
28 C
Tirana

Shqipëria e ‘zhytur’ në armë, sa janë dorëzuar vullnetarisht nga 1997-a

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Manjani del me deklaratën e fortë për Ramën dhe Thaçin

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, çdo ditë e më shumë përcjell deklarata në forta në rrjetin social Facebook. Ai thotë se Rama dhe Thaçi kanë...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

Aksident i rëndë, ndërron jetë 28-vjeçarja

Një aksident i rëndë ka ndodhur së fundmi në Shkodër, ku për pasojë ka ndërruar jetë një 28-vjeçare. Ngjarja ndodhi në rrugën Shkodër-Bardhaj në vendin...

Shtimi i rasteve/ Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka zhvilluar sot një bashkëbisedim me Asociacionin e Komunave të Kosovës. Gjatë takimit online, Hoti iu prezantoi kryetarëve të komunave...

Rama publikon fotot: Projekti më i ri i Rilindjes Urbane të Vlorës

Kryeministri Edi Rama së fundmi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka prezantuar “Parkun e Shtëpisë së Pavarësisë”, i cili është projekti më...

Pandemia/ A do ta mbledhë Këshillin e Sigurisë? Meta zbulon lëvizjen e radhës

Gjatë raportimit të tij të përjavshëm përpara gazetarëve, presidenti Meta u shpreh se është i gatshëm që të mbledhë Këshillin e Sigurisë për çështjen...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...

Berisha publikon denoncimin/ Veliaj vendos taksë për t’u futur në Parkun e Liqenit

Hyrja për në Parkun e Liqenit të Tiranës, është bërë me pagesë. Ndonëse më herët nuk është bërë publike një gjë e tillë, qytetarët...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut ka regjistruar një rënie të ndjeshme në numrin e rasteve të reja me koronavirus, gjatë 24 orëve të fundit. Sipas mediave vendase,...

Armët dhe municionet që u morën nga popullata shqiptare gjatë trazirave të vitit 1997 janë ende në duart e popullit shqiptar, pavarësisht nga tre amnistitë që qeveria ka njoftuar gjatë viteve për të inkurajuar popullatën t’i dorëzojë ato deri në vitin 2024.

Kështu shkruan portali Independent Balkan News Agency, sipas të cilit, vetëm 40% e shumës totale të armëve janë dorëzuar në mënyrë vullnetare.

“Armët e zjarrit dhe municionet ushtarake në duart e qytetarëve të zakonshëm vazhdojnë të jenë një kërcënim real për jetën e tyre dhe sigurinë publike”, thonë ekspertët, raporton portali në fjalë.

Ndër të tjera, në këtë artikull shkruhet:

“Qëllimi është të shkatërrojë armët e vogla dhe municionet e tyre, duke respektuar standardet mjedisore”, shtojnë më tej ekspertët.

Deri tani është dorëzuar një sasi e papërfillshme nga sasia totale e përllogaritur. Kjo gjë tregon se sasia e armëve të zjarrit që kanë qytetarët shqiptarë është ende e lartë.

Ndërkohë, sipas autoriteteve, nëse mbeten të pakontrolluara, armët e vogla të zjarrit mund të bëhen një kërcënim real jo vetëm për sigurinë e brendshme, por gjithashtu një burim rreziku për rajonin dhe Bashkimin Evropian.

Lexo edhe :   Partitokracia pa parti

Por, nga vijnë këto armë në territorin tonë?

Dokumentet theksojnë se trafikantët nga Greqia dhe Italia duket se janë përgjegjës për kontrabandimin e armëve që janë marrë në depot e ushtrisë gjatë trazirave të vitit 1997 në Shqipëri, ku vendi ishte në prag të luftës civile.

Sasi të konsiderueshme hyjnë në territorin shqiptar nga Maqedonia, Kosova dhe Mali i Zi. Një pjesë e armëve të kontrabanduara prodhohen në vendet evropiane. Një pjesë tjetër e tyre së bashku me eksploziv vijnë nga Mali i Zi, ndërsa trafikantët nga Kosova dhe Maqedonia janë kryesisht përgjegjës për kontrabandën e armëve të zjarrit (pistoleta).

Lexo edhe :   Partitokracia pa parti

Përshtati Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha publikon denoncimin/ Veliaj vendos taksë për t’u futur në Parkun e Liqenit

Hyrja për në Parkun e Liqenit të Tiranës, është bërë me pagesë. Ndonëse më herët nuk është bërë publike një gjë e tillë, qytetarët...

“Lajm i bukur”, Rama bën publik zbulimin më të fundit në Shqipëri (FOTO)

Kryeministri Edi Rama, ka ndarë një lajm të bukur me qytetarët, sikundër e cilëson ai. Rama bën të ditur se Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore,...

U largua nga shtëpia dhe nuk u kthye më. 53-vjeçari gjendet i mbytur në rezervuarin e Sellcave

Një 53-vjeçar është gjetur i mbytur në rezervuarin e Sellcave. Artan Arapi ishte larguar ditën e djeshme nga shtëpia, dhe nuk u kthye më....

Paralajmërimi për 3 të ‘fortët’, OFL vë para përgjegjësisë dy nga Kuçova e një nga Berati

Operacioni Forca e Ligjit ka vënë para përgjegjësisë për deklarim pasurie 3 shtetas, që më parë kanë qenë të dënuar në Itali për “Shfrytëzim...

Bilanc i rëndë me pandeminë/ 2 viktima në 24 orët e fundit

Ende nuk flitet për një situatë të përmirësuar nga pandemia në Shqipëri, ku gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 2 pacientë dhe...