E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të ‘Qeverisë Rama’. Çuçi vuri në dukje se pjesë e planit për mandatin e tretë është vendosja e kamerave mbikqyrëse në çdo segment të Shqipërisë, si dhe u shpreh se do të vijojë ulja e moshës mesatare në Policinë e Shtetit. Ministria sqaroi se çdo kilometri katror do t’i caktojnë një trupë policore, ndërsa do të fusin në përdorim teknologjinë dhe pajisjet super-inteligjente për të kontrolluar gjithë territorin.

Ndër të tjera do të forcojnë masat ndëshkuese në Kodin Rrugor, si dhe do të rrisin investimet në sistemin e monitorimit të trafikut, digjitalizimin me proceset që lidhen me përdoruesit e mjeteve.

“Ristrukturim, moderim dhe futja e teknologjisë, këto do të jenë elementët që do të përshkojnë Policinë e Shtetit. Çdo kilometri katror do t’i caktojmë një trupë policore, për të pasur një kontakt me çdo dhunim që mund t’i bëhet territorit të Shqipërisë.

Gjatë këtij mandati do të fusim përdorimin e teknologjisë dhe pajisjeve super-inteligjente për të kontrolluar gjithë territorin. Do të punojmë sipas parimit që policia do të jetë forca e vetme për evidentimin e çdo paligjshmërie në territor.

Do të forcojmë masat ndëshkuese në Kodin Rrugor, por do të rrisim dhe investimet në sistemin e monitorimit të trafikut, digjitalizimin me proceset që lidhen me përdoruesit e mjeteve. Në këtë mandat synohet vendosja e kamerave në çdo segment të Shqipërisë.

Për sa i përket integritetit të Policisë së Shtetit, duke marrë parasysh që Policia e Shtetit tashmë është depolitizuar, do të synojmë të transferojmë Shërbimin e Çështjeve të Brendshme dhe Ankesave në një Agjensi të Mbikqyrjes Policore.

Lexo edhe :   Grabitet me armë shtëpia e noterit të njohur, maskat i marrin lekët

Do të synojmë që brenda këtij viti në këtë Parlament të sjellim ligjin sipas modeleve perëndimore më të avancuara. Gjithashtu, ashtu siç kemi bërë gjithë këto vite, do të vijojmë të ulim moshën mesatare në trupën e policisë.

Lexo edhe :   Aksident i pesëfishtë në Durrës

Për sa i përket ndryshimeve në piramidën e Policisë së Shtetit, mund të them që çdo lëvizje do të bëhet sipas performancës së gjithësecilit dhe respektuar kuadrin ligjor”, tha Çuçi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...