E premte, 26 Shkurt, 2021
10 C
Tirana

Shqetësime për protesta të armatosura në prag të inaugurimit të Bidenit

Byroja Federale e Hetimeve po lëshon paralajmërime të reja sigurie në prag të inaugurimit të Presidentit të zgjedhur Joe Biden, duke theksuar mundësinë për protesta të armatosura në kyeqytetet e shteteve në mbarë vendin. Ndërkohë, Kongresi po shqyrton propozimet për të krijuar një komision kombëtar dypartiak për të hetuar sulmin e 6 janarit në ndërtesën e Kongresit amerikan.

Në kryeqytetet e shteteve amerikane janë shtuar masat e sigurisë në prag të inaugurimit të presidentit, ndërkohë që Byroja Federale e Hetimeve po gjurmon thirrjet në internet për protesta të armatosura të mundshme. Christopher Wray është Drejtor i Byrosë Federale të Hetimeve.

“Arsyeja që përdor fjalën ‘të mundshme’ është sepse një nga sfidat e vërteta është përpjekja për të dalluar atë që është frymëzuese kundrejt asaj që është e qëllimshme.”

FBI-ja ka indentifikuar më shumë se 270 të dyshuar dhe ka arrestuar më shumë se 100 njerëz në lidhje me sulmin e përgjakshëm të 6 janarit ndaj Kapitolit amerikan nga mbështetësit e Presidentit Trump.

Autorët u nxitën nga thirrjet e rreme se zgjedhjet ishin vjedhur. Mes protestuesve janë identifikuar edhe punonjës aktual të rendit dhe ushtrisë, apo ish punonjës të këtyre diskastereve. Ish punonjësi i Byrosë Federale të Hetimeve, Michael German është me Qendrën Brennan për Drejtësi.

“Është një problem që ka qënë i vazhdueshëm gjatë gjithë historisë tonë, pra lidhja e disa pjestarëve të ushtrisë dhe punonjësve të rendit me supremacistët e bardhë dhe grupet militante të ekstremit të djathtë.”

25 mijë trupa të Gardës Kombëtare dhe mijëra punonjës të rendit nga agjenci të ndryshme do të ruajnë kryeqytetin e Shteteve të Bashkuara. Nënpresidenti Mike Pence siguroi amerikanët se inaugurimi do të jetë i sigurtë.

“Që Presidenti i zgjedhur Joe Biden dhe Nënpresidentja e zgjedhur Harris të betohen si presidenti dhe nënpresidetja e re e Shteteve të Bashkuara në përputhje me historinë dhe traditat tona.”

Ndërkohë hetimet po vazhdojnë, përfshi nëse disa anëtarë të Kongresit ndihmuan sulmin duke dhënë ture në Kapitol një ditë më parë.

“Nëse zbulohet se anëtarët e Kongresit ndihmuan protestuesit e dhunshëm, nëse mbështetën krimin, mund të duhet të ndërmerren veprime përtej Kongresit kur flitet për ndjekje penale,” tha demokratja Nancy Pelosi, Kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve.

Ligjvënësit kanë propozuar një projekt-ligj që do të krijonte një komision dypalësh për të hetuar sulmin dhe trajtuar pyetje kryesore, të tilla si nëse kishte një dështim të inteligjencës dhe përfshirja e mundshme e zyrtarëve politikë. Amy Zegart është me Institutin Hoover.

““Cili ishte reagimi ? Cila ishte përgjigja? Cilat ishin mësimet kritike që dolën dhe dështimet nga përgjigja? Çfarë duhet të mësojmë si komb në ndërtimin e unitetit, unitetin e përvojës që të kemi një bazë rreth së cilës të bashkohemi përsëri.”

Për shkak të shqetësimeve të sigurisë, prova e inaugurimit që do të bëhej të dielën, është shtyrë për ditën e hënë./VOA/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bardhi kallëzon Ballën në SPAK: Vartësit e tij kërcënojnë qytetarët për votën

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazment Bardhi, ka kallëzuar penalisht në SPAK rivalin e tij në këtë qark, Taulant Ballën. Gjatë intervistës në emisionin...

UNICEF sjell në Kosovë shiringa për vaksinën kundër Covid-19

Shefi i zyrës së UNICEF-it (Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë) në Kosovë, Murat Sahin përmes një postimi në llogarinë e tij në...

Kush do i fitojë zgjedhjet e 25 prillit? Del sondazhi i IPSOS

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”...

Studimi i ri: Ja çfarë ndikimi ka mbajtja e maskës në rrahjet e zemrës

Studiuesit në Spitalet Universitare Rainboë Babies & Children (UH Rainbow), botuan të mërkurën të dhënat e një studimit të ri, që tregon se mbajtja...

Çfarë fshihet pas dorëheqjes së Bamir Topit nga FRD? Bardhi zbardh detaje

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, njëherazi drejtues politik në Qarkun e Elbasanit, Gazment Bardhi, komentoi mbrëmjen e sotme largimin e Bamir Topit nga...