E mërkurë, 20 Janar, 2021
9 C
Tirana

Shqetësim në Spanjë, rikthehen masat e izolimit

Qytetarët në Spanjë kanë filluar që të shqetësohen sërish nga koronavirusi.

Numri i rasteve të reja me COVID-19 është rritur ndjeshëm ndërkohë në një zonë të banuar prej 210,000 personash, janë rikthyer masat e izolimit.

Autoritetet kanë paralajmëruar se askush nuk do të lejohet të hyjë apo të dalë nga Segria, një zonë në perëndim të Barcelonës, që përfshin edhe qytetin Lledia:

“Ne po ndërmarrim këto hapa për të mbrojtur veten dhe për të kontrolluar shpërthimin e koronavirusit”.

Në Spanjë është raportuar për 400 infektime të reja dhe dy viktima nga pandemia.

Vetëm në qytetin Lledia, janë regjistruar 155 raste të reja me koronavirus.

Kujtojmë se në total, Spanja ka shënuar 28,385 vdekje nga COVID-19.

Ky shtet ka rihapur kufijtë e tij me vendet e Bashkimit Evropian dhe Mbretërinë e Bashkuar, me qëllim që të ringjallë turizmin.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Gol i “çmendur” në Angli, portieri shënon nga porta në portë

Portieri i Njuport, Tom King, në Ligën e Dytë angleze, ka shënuar një gol të çmendur ditën e sotme, që po bën xhiron e...

Vr*sja e Santos, dëshmitari: Ekzekutori më drejtoi armën, polici u fsheh

Në grahmat e fundit, bankieri përpiqet me sa mundet ti largohet rrezes së armës siç duket nga kamerat e sigurisë. Por, vrasësi dukej një...

Polemikat për WhatsApp dhe frika për privatësinë e të dhënave

Shumë përdorues e braktisën WhatsApp-in, pasi ai e ndryshoi politikën e tij të privatësisë. Shqetësimet se të dhënat e tyre mund të përfundojnë në...

Zhdukja e biznesmenit italian, gazetarja tregon bisedën me partneren shqiptare

Gazetarja Klodiana Lala ka rrëfyer se vetë ajo ka folur me partneren e biznesmenit të zhdukur italian, Davide Pecorelli. E ftuar në “Open”, Lala u...

Sondazhi/ Opozita fiton Tiranën më 25 Prill, PD rritje krahasuar me 2017-ën

Opozita e Bashkuar del fituese në zgjedhjet e 25 Prillit sa i përket qarkut të Tiranës. Ky është rezultati i sondazhit të parë  të “Notto...