E shtunë, 24 Korrik, 2021
24.5 C
Tirana

Shpëtoni veten dhe të tjerët! Të thani duart, me aq rëndësi sa t’i lani

E dini se të thani duart, është po aq e rëndësishme sa t’i lani?! Pas përhapjes së koronavirusit, menjëherë njerëzit filluan të shpeshtonin larjen e duarve, po kështu edhe dezifektimin.

Më herët, Organizata Botërore e Shëndetit këshilloi qytetarët anembanë botës për larjen e duarve rregullisht dhe imtësisht. Nëse s’keni ku t’i lani duart, mund të përdorni dezinfektues.

Autoritetet në Britani kanë thënë se larja e duarve duhet të zgjasë si një trajtim me dezinfaktant për të paktën 20 sekonda, për ndalimin e përhapjes së mikrobeve vrasëse.

Duart duhet të lahen me sapun nën ujë të rrjedhshëm, për të paktën 20 sekonda. Sapuni minimizon praninë e baktereve dhe viruseve në lëkurë, por edhe tharja e duarve është njësoj e rëndësishme.

Tharja heq lagështirën nga duart dhe pakëson fërkimin që minimizon më tej transferimin e mikroorganizmave. Mikrobet kalojnë më lehtësisht në lëkurë të lagur, sesa të thatë.

Gjithashtu, rekomandohet që duart të thahen me letra një përdorimshe. Peshqirët mund të përdoren edhe nga persona të tjerë, dhe të transmetojnë patogjenë në duar të pastra. Tharëset nga ana tjetër i përhapin më shumë dhe më larg mikroorganizmat dhe kontaminojnë jo vetëm duart, por edhe mjedisin.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA do të kërkojë nga Kina t’u përmbahet “rregullave të lojës”

Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman pritet t'i bëjë të qartë Kinës në bisedimet e ardhshme, se Uashingtoni e mirëpret konkurrencën me Pekinin,...

Protesta masive në Australi, qytetarët kundër karantinës

Mijëra qytetarë australianë protestuan këtë të shtunë në disa qytete kryesore të vendit kundër karantinës totale që është vendosur në shumë zona për shkak...

Ligjvënësit amerikanë kërkojnë që Olimpiada më 2022 të mos mbahet në Pekin

Një grup i ligjvënësve amerikanë, i ka bërë thirrje Komitetit Ndërkombëtar Olimpik, që të shtyjë Lojërat Olimpike Dimërore të vitit 2022 dhe të ndërrojë...

Skandali Pegasus: Shtete që përdorën programin përgjues

Aktivistë, gazetarë dhe politikanë në të gjithë botën janë përgjuar përmes telefonit, duke ngritur shqetësimet për mosrespektimin e privatësisë dhe abuzimin me të drejtat...

Merkato/ Nedved zbulon vendimin për të ardhmen e Ronaldos

Zëvendës Presidenti i Juventusit, Pavel Nedved, ka treguar se çfarë do të ndodhë me të ardhmen e Kristiano Ronaldos, në skuadrën bardhezi. Pas fitores së...