E martë, 25 Janar, 2022
-4.5 C
Tirana

Shpërthen greva e urisë në burgun 313, të dënuarit: Ushqimi skandaloz, dhomat me insekte

Në burgun 313 në kryeqytet. 150 të dënuar kanë hyrë në grevë urie.

Të burgosurit kërkojnë lejimin e takimeve me familjarët si dhe denoncojnë kushte higjienike në qeli.

Sipas tyre, dhomat transit janë me insekte dhe ushqimi është skandaloz.

Gjithashtu, thonë se gardianët i kërcënojnë me izolim nëse do të hapin gojën për t’u ankuar për kushtet e jetesës brenda në burgje.

Të burgosurit e 313,  bashkohen grevës së urisë që po bëjnë dhe të burgosurit në Burgun e Reçit në Burgun e Peqinit dhe paraburgimin e Shënkollit në Lezhë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ndërron jetë aktori i njohur turk, luajti në serialin “Ertogrul”

Aktori i njohur turk, Ayberk Pekcan, ka ndërruar jetë në moshën 51-vjeçare. I ndjeri ka luajtur në serialin “Ertogrul” dhe “Osman”. Mediat turke thonë se...

Gjirokastritët dhe korçarët më punëtorë, Lezha, Dibra dhe Tirana më “dembele”

Qarqe të ndryshme të vendit shfaqin sjellje ekstreme ndaj punës, pasi në disa prej tyre popullsia në moshë punë (+15 vjeç) shfaq një interes...

Makthi i Berishës nga institucionet që nuk e njohin

Nga: Mero Baze Sali Berisha tani ka nisur luftë me çdo institucion zyrtar, politik apo fetar që nuk e pranon më si Kryetar të PD,...

“Blindohen” zgjedhjet në Shoqatën e Tiranës, hyrja me kartë identiteti

Në orën 15:00 do të nisin zgjedhjet e Shoqatës Rajonale të Futbollit të Tiranës. Aktualisht është vënë re prezencë e forcave të policisë private,...

Nis hakmarrja pas përgjimeve, Tatimet ‘mësyjnë’ te bizneset e Armand Dukës

Bashkia e Tiranës me në krye Erion Veliaj, ka marrë zotimin për të "pastruar futbollin". Prokuroria e Tiranës ka nisur sot një hetim për...