E martë, 26 Janar, 2021
4 C
Tirana

Shpallet fituesi i Festivalit të 59-të të Këngës (VIDEO)

Këngëtarja Anxhela Peristeri do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision. Anxhela Peristeri është fituesja e festivalit të 59-të të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar, dhe do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision.

Pas 3 netëve spektakël, juria ka votuar me çmimin e parë këngëtaren Anxhela Peristeri, e cila konkurroi me këngën “Karma”. Në muajin maj të vitit 2021, kjo këngë fituese do të përfaqësojë Shqipërinë në “Eurovision”, i cili këtë vit do të mbahet në Rotterdam.

Kënga me tekst të Olti Currit dhe muzikë të Kledi Behatit, ishte një ndër më të klikuarat në playlistën mbi Festivalin e Këngës në kanalin e Radio Televizionit Shqiptar, në YouTube.

Çmimi i dytë iu dha Sardi Strugajt, për këngën “Ka me t’ba me kajt”, me tekst të vetë Sardit dhe muzikë të Edesa Malçit. Çmimi i tretë iu dha këngëtares Festina Mejzini, me këngën “Kush je ti dashuri”, me tekst të Jorgo Papingjit dhe muzikë të Flamur Shehut.

Për të respektuar protokollet e autoriteteve shëndetësore, ndryshe nga çdo herë tjetër festivali i RTSH-së, u zhvillua në ambient të hapur në sheshin “Italia” në Tiranë pa publik.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Futbollisti shqiptar shënon me mjeshtëri në Kupën e Mbretit të Spanjës

Mesfushori shqiptar Enis Bardhi shënoi një gol fantastik në ndeshjen e Kupës së Mbretit kundër Real Valadolidit. 25-vjeçari ekzekutoi saktë goditjen e dënimit duke kaluar...

“Vetviktimizmimi” i Albinit, si revansh ndaj rendit kushtetues

Nga: Mero Baze Një komision apelimi në Kosovë hodhi poshtë kërkesën e Albin Kurtit për të kandiduar në kundërshtim me vendimin e Gjykatës Kushtetuese, duke...

Mjekja shqiptare në Britani: Covid ka pësuar 23 ndryshime, po bëhet më agresiv

Prej kohësh një mutacion i ri i koronavirusit ka dalë në qarkullim, duke shqetësuar jo pak zyrtarët e lartë të shteteve më të rëndësishme...

Fajësimi i Trump? Në Romën e shekullit IX-të u nxor në gjyq kufoma e një Pape

Nga: Frederik Pedersen “The Conversation” Donald Trump do të përballet në shkurt me fajësimin (impeachment), hera e parë që një president i SHBA-së gjykohet 2...

Përgjimet/ Studiuesi Baçi: Rama po i gënjen shqiptarët çdo ditë

Studiuesi dhe analisti Agim Baçi, ka komentuar zhvillimet e fundit në vend, teksa është ndalur te përgjimet e antimafias italiane, të cilat lidhin disa...