E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Shpallet fituesi i çmimit “Nobel në letërsi”, Ismail Kadare nuk triumfoi

Ismail Kadare nuk ka mundur dot që të tërhiqte çmimin Nobel në Letërsi për vitin 2020. Akademia Suedeze e Nobelit ka ndarë çmimin Nobel në Letërsi, ku i është dhënë shkrimtares amerikane Louise Glück.

Kjo e fundit është shkrimtarja e parë amerikane që fiton çmimin Nobel për letërsi në 27 vjet. Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare, sërish nuk ka mundur të triumfojë, pavarësisht se ai u nominua për të disatin vit nga shteti shqiptar.

Glück ka tërhequr çmimin Nobel me motivacionin ”për zërin e saj të pagabueshëm poetik që me një bukuri të rreptë e bën ekzistencën individuale universale“.

Louise Glück ka lindur në New York në vitin 1943, dhe është rritur në Long Island dhe është autore e dhjetëra librave.

Këtë vit çmimi vlen 10 milion korona suedeze (957,671.53 euro).

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...