E shtunë, 16 Tetor, 2021
17.5 C
Tirana

Shkretëtira në Algjeri “pushtohet” nga dëbora (Foto)

Historia përsëritet, ndërsa në të shumtën e herëve ajo ka çfarë sjellë në vëmendje apo në rikujtesën e njerëzve. Rreth 49 cm dëborë kanë rënë në një qytet në shkretëtirën e Saharasë. Pas një dimri të pazakontë, i cili ka mbërthyer zonën gjatë këto ditë.Kjo është hera e tretë në 37 vjet që qyteti Ain Sefra në Algjeri është mbuluar me borë mbi rërën e kuqe të shkretëtirës Fotografi Karim Bouchetata tha: “Ne ishim me të vërtetë të habitur kur u zgjuam dhe pamë borë përsëri. Qëndroi aty gjatë gjithës ditës dhe filloi të shkrihet rreth orës 5 pasdite”.Në vitin 2016-të bora kishte shkaktuar kaos me probleme të komunikacionit dhe me rrugë të ngrira. Ndërsa, në janar të vitit 2017-të, kur qyteti u mbulua përsëri nga bora, fëmijët ndërtuan dordolecë.Pavarësisht ndodhive, është shumë e rrallë që të shihet borë në këtë vend, sepse normalisht aty edhe në janar temperatura është 12 gradë. Shkretëtira e Saharës mbulon gati të gjithë Afrikën Veriore dhe brenda viteve të fundit po përballet me disa ndryshime në temperaturë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Djali i vendosi zjarrin shtëpisë dhe shikon flakët i qetë nga ballkoni (VIDEO)

Flakët që shkrumbuan një banesë sot në Tiranë, ishin vendosur nga djali i shtëpisë. Nënë e bir u hodhën nga kati i tretë, për...

Vettingu 2022, zgjatje mandati i KPK apo KLGJ, KLP dhe KPA?

Nga: Eduard Halimi Mandati i anëtarëve të KPK (vetingu i shkallës së parë) të zgjedhur në mes të fushatës elektorale të 2017, mbaron në korrik të...

VIDEO/”Falenderoj Zotin që është me mua”, Aleksia Peleshi flet për Romeo Veshaj

Aleksia Peleshi, vajza e politikanit Niko Peleshi, ka folur si rrallë herë për romancën me aktorin e humorit Romeo Veshaj. Bukuroshja 19-vjeçare ka qenë...

Pandemia i merr jetën para kohe gazetarit të njohur

Koronavirusi i ka marrë jetën gazetarit Artjan Tepelena. Gazetari dhe drejtor programacioni, është ndarë nga jeta mëngjesin e kësaj të shtune në moshën 58-vjeçare....

“Nëse ka diçka që duhet t’ju trembi…”, Evi Kokalari jep mesazhin e radhës

Aktivistja Evi Kokalari ka reaguar pas sulmeve që janë bërë në drejtim të saj ditët e fundit, pasi ajo iu bashkua "Foltores" së ish-kryeministrit...