E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Shkencëtari akuzon qeverinë e Johnson: Po favorizon përhapjen e Covid-19

Një shkencëtar në Angli, i cili i jep këshilla qeverisë së drejtuar nga Boris Johnson në lidhje me situatën epidemiologjike të Covid-19, ka akuzuar ministrat e kabinetit dhe vetë kreun e ekzekutivit, se kanë planifikuar që të infektohen sa më shumë persona në vend, me këtë virus që të rritet imuniteti i tufës.

Pretendimi vjen pasi kufizimet në Angli u lehtësuan të hënën, me klubet e natës që u hapën për herë të parë gjatë pandemisë, dhe ku të gjitha rregullat për distancën shoqërore vendosjen e maskave nuk u respektuan, duke sjellë një rritje të rasteve të reja, shkruan The Guardian.

“Ajo që ne po shohim është një vendim nga qeveria për të infektuar sa më shumë njerëz të jetë e mundur, sa më shpejt të jetë e mundur dhe, në të njëjtën kohë, për të fajësuar publikun për pasojat. Duket se për qeverinë kapitali politik që do të fitojë nga një qasje e tillë vlen më shumë se sa dëmi që po i bëhet shëndetit dhe shërbimeve shëndetësore”, tha Robert West.

Një valë e madhe infeksionesh, e shoqëruar me vaksinimin masiv, do ta shtynte Anglinë më pranë “imunitetit të tufave”, ku mjaft njerëz në popullatë janë rezistente ndaj virusit.

Pragu për imunitetin e tufës me variantin Delta është i paqartë, por shkencëtarët vlerësojnë se transmetimi do të duhet të bllokohet në rreth 85% të popullsisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...