E hënë, 29 Nëntor, 2021
10.5 C
Tirana

Shkencëtarët zbulojnë një asteroid gjigant, mund të godasë tokën

Një asteroid gjigant është fiksuar nga shkencëtarët italianë. Asteroidi është zbuluar të premten e kaluar në afërsi të diellit. Fillimisht trupi gjigant hapësinor është dalluar nga astrofizikani Dr Gianluca Masi, raporton “The Sun”.

Masi është një nga autorët e projektit të Teleskopit Virtual në Itali dhe i pyetur ai ka treguar një entuziazëm të jashtëzakonshëm për zbulimin e bërë.

Asteroidi është emërtuar 2020 AN3 dhe është etiketuar si “potencialisht i rrezikshëm” për jetën në Tokë. Sipas Masit, ai është në një largësi 1.9 milion milje larg. Në fotografi, shkëmbi hapësinor është një pikë e vogël, por diametri i tij vlerësohet të jetë mbi 500 metra.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Foltorja e Kuçovës dhe kuvendi i partisë: numrat, superstruktura e ideologjia

Nga: Genc Pollo 1-NUMRAT E KUÇOVËS E MË GJERË  Javën e kaluar isha i pranishëm në Foltoren e PD-së në Kuçovë; aty kam shërbyer si deputet...

Implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje

FIFA vjen me risi, ku do të implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje. Kjo teknologji të re, do të implementohet në Kupën...

Çfarë dimë për variantin Omicron, që po “gjunjëzon” botën

Varianti Omicron i COVID-19, paraqet një rrezik global "shumë të lartë", tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Varianti, i klasifikuar zyrtarisht si 'B.1.1.529'...

Dha dorëheqjen javën e kaluar, kryeministrja e Suedisë rikthehet në detyrë

Magdalena Andersson, e cila dha dorëheqjen shtatë orë pasi u zgjodh si kryeministrja e parë femër e Suedisë javën e kaluar, është përzgjedhur sërish...

Ishte duke raportuar LIVE, gazetaren e ngacmojnë duke e prekur nga të pasmet

Një incident ka ndodhur me një gazetare sportive, e cila gjatë raportimit LIVE është ngacmuar nga një person. Por edhe ajo nuk ka qëndruar...