E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Shkencëtarët zbërthejnë për herë të parë mumjen e faraonit egjiptian

Shkencëtarët egjiptianë kanë zbërthyer në mënyrë dixhitale mbetjet e mumifikuara të faraonit Amenhotep I, duke zbuluar detaje magjepsëse rreth jetës dhe vdekjes së mbretit egjiptian për herë të parë që nga zbulimi i mumjes në 1881.

E zbukuruar me kurora lulesh dhe një maskë magjepsëse për fytyrën prej druri, mumja ishte aq e brishtë sa arkeologët nuk kishin guxuar kurrë të ekspozonin mbetjet, duke e bërë atë të vetmen mumje mbretërore egjiptiane të gjetur në shekujt 19 dhe 20 të pa hapur ende për studim.

Duke përdorur teknika dixhitale jo-invazive, shkencëtarët egjiptianë kanë përdorur tomografinë e kompjuterizuar tredimensionale (CT) për të zbuluar mumjen 3500-vjeçare dhe për të studiuar përmbajtjen e saj.

“Duke zbërthyer në mënyrë dixhitale … mumjen dhe ‘zhbërë’ shtresat e saj virtuale — maskën e fytyrës, fashat dhe vetë mumjen- ne mund ta studiojmë këtë faraon të ruajtur mirë në detaje”, tha Dr. Sahar Saleem, profesor i radiologjisë në Fakultetin e Mjekësisë në Universitetin e Kajros dhe radiologu i Projektit Egjiptian Mummy, në një njoftim për shtyp.

Saleem dhe kolegët e saj zbuluan se Amenhotep I ishte rreth 35 vjeç, dhe 169 centimetra i gjatë. Ai gjithashtu ishte bërë synet dhe kishte dhëmbë të shëndetshëm. Rreth 30 amuleta dhe një brez unik ari u gjetën brenda mbështjellësve.

Faraoni kishte gjithashtu një mjekër të ngushtë, një hundë të vogël të ngushtë, flokë kaçurrelë dhe dhëmbë të sipërm të dalë lehtë, tha Saleem. Studimi i tyre nuk zbuloi ndonjë plagë apo shpërfytyrim që do të shpjegonte shkakun e vdekjes së tij.

Amenhotep I sundoi Egjiptin për rreth 21 vjet, midis 1525 dhe 1504 para Krishtit. Ai ishte mbreti i dytë i dinastisë së 18-të dhe pati një mbretërim kryesisht paqësor gjatë së cilës ai ndërtoi shumë tempuj.

Studiuesit zbuluan gjithashtu se mumja kishte vuajtur nga lëndime të shumta pas vdekjes, të shkaktuara nga grabitësit e varreve të lashta, të cilat, sipas teksteve hieroglifike, priftërinjtë dhe balsamuesit më pas u përpoqën t’i riparonin në Dinastinë e 21-të, më shumë se katër shekuj pasi u mumifikua për herë të parë dhe varrosur.

Përpara se të studionte mumjen, Saleem kishte menduar se këta priftërinj dhe balsamues të përmendur në tekste, mund ta kishin zbërthyer mumjen për të ripërdorur disa sende si amuletat për faraonët e mëvonshëm, gjë që ishte një praktikë e zakonshme në atë kohë. Por nuk ishte kështu.

“Ne tregojmë se, të paktën për Amenhotep I, priftërinjtë e dinastisë së 21-të i riparuan me dashuri plagët e shkaktuara nga grabitësit e varreve, i rikthyen lavdinë e mëparshme dhe ruajtën bizhuteritë dhe amuletat madhështore në vend”, tha Saleem në deklaratë.

Hulumtimi u botua në revistën Frontiers in Medicine të martën.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...