E shtunë, 11 Korrik, 2020
29 C
Tirana

Shkencëtarët nxjerrin videon si infektohen njerëzit nga COVID-19 në një supermarket (VIDEO)

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

Mbahej si muze prej 80 vitesh, gjykata merr vendimin e papritur për “Aya Sofia” në Stamboll

Gjykata vendosi sot që ta kthejë ndërtesën e “Aya Sofias” në Stamboll në një xhami. Ndërtesa kishte më shumë se 80 vite që mbahej si...

Mjafton që një person i infektuar të kollitet, për të shpërndarë infeksionin në mënyrë të shpejtë, e po kaq të frikshme në ambientin ku ai ndodhet.

Janë shkencëtarët të cilët e kanë konkretizuar këtë fakt përmes pamjeve, që qytetarët të vetëndërgjegjësohen, dhe të jenë të pajisur me maska e doreza. Kjo si një formë mbrojtëse ndaj infeksioneve që qarkullojnë, e po kështu të zbatojnë distancimin social.

Në videon në fjalë tregohet se si pikat vdekjeprurëse të koronavirusit, mund të përhapen nëpër raftet e supermarketit dhe të infektojnë blerësit. Njerëzit mund të kalojnë infeksionin tek njëri-tjetri, edhe nëse janë gjashtë metra larg.

Ekspertët nga Universiteti Aalto në Finlandë e kanë publikuar këtë video, në mënyrë që blerësit të jenë të vetëdijshëm për rreziqet e përhapjes së kësaj sëmundje vdekjeprurëse.

“Dikush i infektuar nga koronavirusi, mund të kollitet dhe lë pas grimcat e vogla aerosoli që mbajnë koronavirusin. Këto grimca më pas mund të përfundojnë në traktin respirator të njerëzve të tjerë”, shprehet Asistent Profesor i Universitetit Aalto, Ville Vuorinen.

Lexo edhe :   Punonjësja e infektuar, mbyllet kopshti i parë në Tiranë

Studiuesi shprehet se grimcat që mbartin virusin, mund të qëndrojnë në ajër për një kohë të gjatë.

“Rezultatet paraprake tregojnë se grimcat e aerosolit që mbartin virusin mund të qëndrojnë në ajër më gjatë sesa mendohej fillimisht. Kështu që është e rëndësishme të shmangni hapësirat e mbyllura publike. Kjo gjithashtu zvogëlon rrezikun e infeksionit nga spërklat, e cila mbetet rruga kryesore e transmetimit të koronavirusit. Nëse ju duhet të shkoni, atëherë shkoni sa më rrallë që të jetë e mundur. Dhe qëndroni atje sa më pak të jetë e mundur”, tha për BBC profesori Ville Vuorinen.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Mbyllja nuk është zgjidhje”/ Apeli i Piperos për qytetarët

Mjeku i njohur, Pëllumb Pipero i bën apel qytetarëve për mbajtje medoemos të maskës dhe të ruajtjes së distancës. I ftuar në studion e Neës24,...

“Basha gënjeu shqiptarët për listat e hapura”/ Hajdari nxjerr pamjet

Deputetja Rudina Hajdari deklaron se kreu i PD-së, Lulzim Basha, po gënjen shqiptarët në lidhje me listat e hapura. Në një konferencë për mediat, Hajadari...

Pandemia/ Rezulton pozitiv kryetari i PD-së në Roskovec

Kryetari i PD-së në Roskovec, Gëzim Caushi raportohet të ketë rezultuar pozitiv me koronavirus. Sipas Abcnews.al, prej 10 ditësh Caushi ka shfaqur simptoma të tilla...

Vuçiç: S’kam frikë nga protestuesit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, shprehet se nuk shqetësohet se mund të humbasë pushtetin politik mes protestave masive që kanë shpërthyer në Beograd. Sipas Vuçiç,...

Listat e hapura, moment progresiv për qarkullimin e elitave

Nga Spartak Ngjela  l. Kthimi i Ramës në kërkesën për listat e hapura është moment progresiv, në funksion të qarkullimit të elitave në Shqipëri. Ligji elektoral i...