E mërkurë, 13 Tetor, 2021
14.5 C
Tirana

Shkëmbim zjarri dhe viktima në aeroportin e Kabulit

Ushtria gjermane ka thënë se një anëtar i forcave afgane të sigurisë u vra në një përleshje me armë në portën veriore të aeroportit të Kabulit, të hënën në mëngjes. Trupat amerikane dhe gjermane ishin përfshirë së bashku me rojet afgane – me tre afganë të tjerë të plagosur në incident.

Nuk është e qartë se kush filloi luftimet. Zyrtarët gjermanë thanë se tre afganët u plagosën nga “sulmues të panjohur”.

Forcat afgane mendohet se janë pjesë e një kontingjenti të ushtrisë që kanë ndihmuar forcat ndërkombëtare, pasi kanë refuzuar të dorëzohen ndaj talebanëve.

Të shtunën, SHBA këshilloi qytetarët e saj që të shmangin zonën, për shkak të kërcënimeve të mundshme terroriste.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sa do të shtrenjtohet energjia?

Qoftë për ngrohje, furnizim me karburant, apo për faturën e energjisë elektrike: konsumatorët duhet të paguajnë gjithnjë e më shumë para për energji. Cilat...

Si po tallet Sali Berisha me viganët e historisë

Nga: Pajtim Bello Sali Berisha, si në fillimet e 1991, kërkon të sëmbojë demokratët e Kukësit duke evokuar historinë e trevës së tyre. Sjellje tipike...

Mashtrimi me kreditë/Lihet në burg infermierja, lirohet bashkëpunëtorja

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi vendimin "arrest me burg" për infermieren Elisabeta Bardhollari dhe "arrest shtëpie" për Orjada Hoxhën, pasi akuzohen për...

I mori jetën gruas në sy të foshnjes/Piloti 33-vjeçar nuk kishte bashkëpunëtor

Autoritetet greke kanë dalë në përfundimin, se në krim për vrasjen e 20-vjeçares Caroline Crouch në muajin maj në Greqi është i shoqi 33-vjeçar,...

Herët a vonë të gjithë do të thonë: E dua Doktoreshë Albanën

Nga: Lorenc Vangjeli Doktoreshë Albana Fico është një emër shumë i njohur në Tiranë. Në një kohë tjetër, ajo dhe shumë kolegë të tjerë si...