E mërkurë, 23 Shtator, 2020
24 C
Tirana

Shkëlqim Hajdari qetëson fermerët: Asnjë prodhim i juaji nuk do të mbetet stok

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Kryeinspektori i Përgjithshëm, Shkëlqim Hajdari ka qetësuar fermerët duke premtuar mbledhjen, magazinimin dhe eksportimin e prodhimeve të tyre.

Në një lidhje Skype për emisionin “Alert” në News24, Hajdari tha se prodhimi ka qenë me bollëk, por shpërthimi i koronavirusit e ka çorientuar situatën e tregut.

“Isha në Lushnje, ku do të bëhet maksimumi për mbështetjen ndaj prodhimeve, sidomos luleshtrydhes, na premtuan që do merret i gjithë prodhimi me çmime favorizuese. Kemi qenë në kontakt me fermerët, me AKU dhe drejtorin e saj Robert Lili. Duhet që prodhimet të jenë cilësore, i bëj thirrje fermerëve që të jenë të qetë pasi prodhimi i tyre do mblidhet, magazinohet dhe do eksportohet. Kemi pasur një situatë me prodhim me bollëk, na qëlloi keq situata nga pandemia, çorientuese për tregun. Morëm këtë iniciativë, bashkuam interesa të përbashkëta, iu drejtuam Kosovës e Maqedonisë që ta zgjidhim. Është nismë që i çliron dhe i krijon mundësi të reja të zinxhirit mes fermerëve dhe grumbulluesve. Prodhimet tona po prisheshin, por grupi i interesit i instaluar në Shqipëri, me kohë ka fërkuar duart. Detyra jonë bashkë me AKU dhe inspektoratin shëndetësor është që ata që prodhojnë jashtë standardeve, me kimikate, të këtyre pak kokrrave që na prishin zinxhirin ushqimor, AKU që nga dita e nesërme do t’i asgjësojë”, tha kryeinspektori i Përgjithshëm.

Shkëlqim Hajdari paralajmëroi burg për ato kompani bujqësore, të cilat tregtojnë kimikate që dëmtojnë cilësinë e bimës. Ai sqaroi se firmat do t’i nënshtrohen kontrolleve dhe nëse i kalojnë me sukses, ato do të marrin mbështetje nga qeveria.

“Kompanitë që i shërbejnë bujqësisë po i japin fshatarëve kimikate që dëmtojnë cilësinë e bimës, do përfundojnë në burg. Kam informacione të bollshme, kishte firma që pranuan pa asnjë fitim, gjithë ndihmat ndaj fermerëve do kalojnë në kontrolle. Nëse firmat i kalojnë me sukses kontrollet, atëherë ato do mbështeten nga qeveria. Shqipëria ka krijuar infrastrukturë të mirë të prodhimit të frutave dhe perimeve. Problemet janë të mëdha, por në këtë situatë pandemie, prodhoni, prodhoni pa merak dhe me cilësi se i gjithë prodhimi është marrë përsipër nga qeveria dhe kompanitë për eksportin e tyre në Kosovë dhe Maqedoni. Në këtë situatë nuk do lëmë asnjë produkt të prishet, nuk do ketë vend për grosistët e importit që vendosën të prishin prodhimet. Prodhimet tona nuk janë me çmime më të larta se të importit, fermerët tanë fitojnë shumë pak”, nënvizoi Shkëlqim Hajdari.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rikthehen protestat në Minsk, shkak betimi i fshehtë i Lukashenkos

Betimi i fshehtë i Aleksandër Lukashenkos si President i Bjellorusisë ka rikthyer protestat masivë në vend. Mijëra qytetarë dolën në rrugët e Minskut për të...

Menaxhimi i pandemisë, Basha gati propozimin e dytë për qeverinë

Kreu i PD-së, Lulzim Basha shprehet se do të paraqesin një plan të dytë për menaxhimin e situatës së pandemisë. Sipas liderit të opozitës, situata...

Përplasi me makinë dhe futi nën rrota gruan e kushëririt, Hilë Simoni: Ishte aksidentale

Gjykata e Shkodrës ka caktuar masën “Arrest me burg” për 50-vjeçarin Hilë Simoni, i cili akuzohet se përplasi me makinë gruan e kushëririt të...

Fryma të çon në fund të garës, jo makina llogaritëse

Nga Skënder Minxhozi Në fund të ditës është çështje fryme, jo hilesh. Të faktuara apo të pretenduara. Që të fitosh zgjedhjet parlamentare, duhet të bindësh...

“Lufta” për mjekët/ Basha del në “revansh” ndaj Ramës, i pret që sonte në seli

Kryeministri Edi Rama u shpreh pak më herët se do të presë në një takim në selinë e qeverisë një përfaqësi të mjekëve, pas...