E hënë, 30 Nëntor, 2020
8 C
Tirana

Shkatërrimi i Arabisë Saudite nga Rusia u shoqërua me rekorde

Më të lexuarat

Brataj: Jemi në skenarin 3. Nëse ezaurohen, do shtrohen në hotele e stadiume

Në një video të shpërndarë nga Rama, tregohet puna kolosale e mjekëve në këto ditë të vështira pandemie. Një fluks thirrjesh dhe me mijëra...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Vaksinë për gripin edhe për të shëruarit nga virusi? Ç’thotë ekspertja e ISHP

Për shkak të pandemisë, vaksinimi filloi më herët se çdo vit tjetër. Të parët që do të vaksinohen janë personeli shendetësor dhe më pas,...

“Kërkojmë gjyshin”, Berisha shfaqet i përhumbur në Gjirin e Lalzit

Një video e Sali Berishës është publikuar këtë fundjavë në media, teksa ai shfaqet i përhumbur para vilave në Lalz. Berisha është një nga figurat...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

“Po në tualet do na nxirrni?”, Ardit Gjebrea nuk ia përton fanses

Këtë të dielë, në emisionin e përjavshëm “E  diela shqiptare”, do jetë e ftuar këngëtarja e njëkohësisht moderatorja Jonida Maliqi, e cila bashkë me...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

Pasditen e sotme startoi evenimenti më i madh i futbollit, Kupa e Botës. Rusia si vend organizator luajti ndeshjen e parë përballë Arabisë Saudite, të cilën e mposhti me rezultatin e thellë 5-0. Kjo ndeshje ka shërbyer jo vetëm për t’i dhënë një shtysë shanseve të organizatorëve për kalimin e mëtejshëm në turne, por edhe për të regjistruar disa rekorde.Në vijim, janë disa nga statistikat dhe kuriozitetet më të veçanta të duelit të sotëm sipas faqes ndërkombëtare të statistikave “Opta”.

5-0 – Rusia ka regjistruar fitoren e dytë më të thellë nga një vend pritës në ndeshjen hapëse të Botërorit në historinë e aktiviteteve pas asaj Itali-SHBA 7-1 në vitin 1934.

3 – Rusia ka shënuar 3+ gola në një ndeshje Botërori për herë të parë që kur fituan 6-1 ndaj Kamerunit në vitin 1994.89 – Artem Dzhyba shënoi vetëm 89 sekonda pasi hyri në fushë, goli më i shpejtë nga një zëvendësues në Botëror që kur Marcin Zevlakov shënoi për Poloninë ndaj SHBA (64 sekonda) në vitin 2002.

1 – Denis Çerishev është zëvendësuesi i parë që shënon në ndeshjen e hapjes së një Botërori.1 – Juri Gazinski është lojtari i parë që shënon me gjuajtjen e parë në portë në një turne që kur Filip Lahm e bëri për Gjermaninë në vitin 2006.

38 – Sergei Ignasheviç (38 vjeç, 335 ditë) është lojtari më i vjetër që ka luajtur në një ndeshje Botërori që nga Roxher Milla në vitin 1994 (përjashtohen portierët).

0 – Vazhdon tradita e Botërorëve. Asnjë ekip organizator nuk ka humbur në ndeshjen hapëse të një Botërori (16 fitore, 6 barazime).

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Studimi/ Ja si Covid-19 prek trurin, duke kaluar përmes hundës

Koronavirusi mund të arrijë të prekë edhe trurin e njeriut, pasi merret nga një person përmes hundës dhe më pas të ‘kapet fort’ në...

”Tërmeti dhe pandemia goditën ekonominë shqiptare”/ FMN: Tkurrje 7.5% në 2020

Bordi Ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar përfundoi rishikimin e Parë të Monitorimit të Pas-Programit me Shqipërinë në 23 nëntor. Sipas saj, Shqipëria ka përfituar...

Rritja e numrit të të infektuarve, hapet spitali Covid 4 (Video)

Shifrat e larta të të infektuarve nga Covid-19 në vendin tonë, sidomos përgjatë muajit nëntor, ka bërë që qeveria të hapë spitalin Covid 4. Ministrja...

Presidenti maqedonas: Pak shanse për negociatat, Bullgaria po na pengon

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski nuk është optimist, se këtë vit do të çelen negociatat e anëtarësimit me BE, për shkak të...

Pas bllokimit të domain-it, qeveria mbyll “Jeta osh Qef” edhe në Facebook

Prej disa muajsh portali, “Jeta osh Qef” po publikonte një seri dokumentesh që vërtetonin abuzime dhe vjedhje skandaloze me anë të tenderave. Por, një gjë...