E shtunë, 26 Shtator, 2020
17 C
Tirana

Shkarkohet gjyqtarja e Tahirit/ Trupa e paplotë një javë para shpalljes së vendimit

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Një javë para vendimit për Saimir Tahirin dhe Jaeld Çelën, trupa gjyqësore mbetet e paplotë dhe vetëm me dy anëtare, pasi njëra prej tyre; Nure Dreni u shkarkua nga vettingu.

Por ky vendim nuk i është komunikuar ende gjykatës së Posaçme të Apelit, që duhet të hedhë shortin e të plotësojë vakancën.

Por duket se kush gjykoi apo hetoi këtë çështje, i ndjek një ogur jo i mirë. Në karrigen ku unë jam ulur, qëndronte Ardit Mustafa që relatoi dhe shpalli fajtor Tahirin për shpërdorim detyre. Ai u shkarkua.

Në të djathtë ishte ulur Irena Gjoka, ajo u konfirmua nga shkalla e parë por çështja e saj u apelua në shkallën e dytë. Në të majtë ishte ulur Flora Hajredini, e cila është ende në pritje të tik-takut të vettingut, ndërsa ka marrë një raport mjekësor për të shqyrtuar pyetjet e vështira të vettingut.

Më herët orteku i vettingut mori me vete edhe Gentian Osmanin, i cili bëri pjesë në hetimet paraprake të kësaj çështje. Ndërsa Besim Hajdarmataj edhe pse u konfirmua nga shkalla e parë, gjendet nën ankth pasi edhe çështja e tij është apeluar.

Prokurorët që patën fat dhe u shpëtuan sitave të trefishta të vettingut ishin Dritan Premçi dhe Vladimir Mara që më pas u emëruan si prokurorë të Posaçëm të SPAK dhe që aktualisht përfaqësojnë akuzën edhe në shkallën e dytë dhe madje në seancën e mëparshme kërkuan shpalljen fajtor të Saimir Tahirit, jo për shpërdorim detyre por për akuza më të rënda që kanë lidhje me çështje të trafikut të drogës dhe të grupit kriminal.

Sapo gjykata e Posaçme e Apelit të vendoset në dijeni zyrtarisht nga KPK për shkarkimin e Nure Drenit do të thërritet menjëherë hedhja e shortit, por ajo që dihet është se dy nga gjyqtarët janë konsumuar gjatë hetimeve paraprake dhe ata janë gjyqtarët Saida Dollani dhe Sokol Binaj. I vetmi sipas burimeve jo zyrtare që nuk është konsumuar për këtë proces është gjyqtari Dhimitër Lara, i cili e ka kaluar procesin e vettingut dhe nëse ai nuk ka probleme të tjera pritet që kjo trupë gjyqësore të plotësohet me 3 gjyqtarë që kanë fitimtarë nga ky proces.

Në rast se trupa gjyqësore nuk plotësohet për shkaqe të ndryshme nga Dhimitër Lara, pritet që Gjyakata e Posaçme e Apelit t’i përcjellë një kërkesë KLGJ-së për të gjetur një gjyqtar borxh që do t’i bashkëngjitet dy gjyqtarëve që kanë kaluar me herët me sukses vetingun më herët, të cilët janë Nertina Kosova dhe Albana Boksi. Në çdo rast duhet që ky gjyqtar ta ketë kaluar me doemos vetingun. /Top Channel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ajo që ndjen dhe ajo që ëndërron Berisha

Nga Mero Baze Sali Berisha ka një ndjenjë dhe një ëndërr për këto zgjedhje. Ndjenja është se Edi Rama do t’i vjedhë zgjedhjet, kurse ëndrra...

Biznesi me shëndetin: Ja sa fitojnë kompanitë e prodhimit të ilaçeve

Të gjithë mezi po presin daljen e vaksinës së duhur kundër Covid-19. Por pandemia ka nxitur edhe akuza ndaj industrisë farmaceutike, se ajo është...

Në ndjekje të Talo Çelës, dështon një tjetër operacion i policisë

Dështon një tjetër operacion për kapjen e Talo Çelës, i kërkuar për grabitjen e Rinasit. Bëhet me dije se FNSH ka kryer një aksion mëngjesin...

VIDEO/ Përmbytje me verë të kuqe, momenti kur shpërthen depozita prej 50.000 litrash

Një depozitë prej 50 mijë litrash me verë të kuqe ka shpërthyer sot në një karantinë në Spanjë, duke e kthyer vendin përreth në...

Apeli i Yuri Kim për 5 qershorin, Rama: Për ambasadorët flas kur jam me ta

Pas përfundimit të mbledhjes me drejtorët e qarkut në Vlorë, Edi Rama komentoi deklaratën e ambasadores së SHBA-së, Yuri Kim. Kjo e fundit i rikujtoi...