E diel, 5 Korrik, 2020
20 C
Tirana

Shitja e ilaçeve të rreme për koronavirusin, OBSH: Kanë efekte anësore

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Shqetësim në Spanjë, rikthehen masat e izolimit

Qytetarët në Spanjë kanë filluar që të shqetësohen sërish nga koronavirusi. Numri i rasteve të reja me COVID-19 është rritur ndjeshëm ndërkohë në një zonë...

Aksident në hyrje të Lezhës, përplasen tre automjete

Një aksident ka ndodhur gjatë mesditës së sotme, në hyrje të Lezhës. Në këtë aksident janë përfshirë tre automjete. Si pasojë e këtij aksidenti janë...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Pandemia/ Shënohet rekord i zi në Kosovë

Ditën e sotme është shënuar një rekord i zi nga koronavirusi në Kosovë. Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se gjatë 24 orëve të fundit kanë...

Vetëflijimi/ Zhaneta kishte punuar më herët në shtëpinë e një ish-kryeministri

Zhaneta Josifi, 56-vjeçarja që u vetësakrifikua me të bijën e saj Anisën për ringjalljen, vite më parë ka punuar pastruese në shtëpinë e një...

Del nga rruga mjeti në Tiranë/ Ndërron jetë pasagjeri, shoferi në spital

Në rrugën e Zallbastarit, në vendin e quajtur “Rrapi”, një mjet ka dalë nga rruga dhe për pasojë ka ndërruar jetë pasagjeri në mjet,...

Ngjarja horror në Kombinat/ Prokuroria nis hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare

Pas ngjarjes së rëndë në Kombinat, ku nënë e bijë u vetëflijuan, mësohet se Prokuroia ka nisur hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare në...

U vetëflijuan për t’u ringjallur/ Nënë e bijë përcillen për në banesën e fundit në Përmet

Nënë e bijë të cilat u vëtëflijuan, do të përcillen sot për në banesën e fundit, në varrezat e Përmetit. Zhaneta dhe Anisa Josifi,...

Në kohën kur të gjithë njerëzit po presin për krijimin e një vaksine, OBSH paralajmëron që të mos besojmë në ilaçet që po shiten si kurë ndaj këtij virusi.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, në ditët e sotme po shiten një numër i madh ilaçesh të rreme, sikur janë efikase për të trajtuar COVID-19.

OBSH ka deklaruar se përdorimi i tyre mund të ketë edhe “efekte anësore”. BBC raporton se në të gjithë botën, njerëzit po grumbullojnë ilaçe bazë. Sidoqoftë, me dy prodhuesit më të mëdhenj në botë të furnizimeve mjekësore si Kina dhe India që janë në izolim tashmë, kërkesa tani tejkalon furnizimin dhe qarkullimi i medikamenteve false është në rritje.

Operacioni Pangea, njësia globale e luftës kundër krimit farmaceutik, ka bërë 121 arrestime në 90 vende. Ata sekuestruan ilaçe të rrezikshme, vlera e të cilëve shkonte mbi 14 mln dollarë.

Lexo edhe :   Pandemia/ Manastirliu tregon çfarë po ndodh me 772 qytetarë

Nga Malajzia në Mozambik, oficerët e policisë konfiskuan dhjetëra mijëra maska të skaduara dhe ilaçe të rreme, shumë prej të cilave mendohet se kurojnë koronavirusin e ri.

“Tregtia e paligjshme e artikujve të tillë të falsifikuar mjekësorë gjatë një krize të shëndetit publik, tregon një mospërfillje totale për jetën e njerëzve,” tha Sekretari i Përgjithshëm i Interpolit, Jurgen Stock.

Sipas OBSH-së, tregtia e gjerë e ilaçeve të falsifikuara, e cila përfshin ilaçe të cilat mund të jenë të kontaminuara, përmbajnë përbërës të gabuar ose jo aktiv dhe kjo vlen më shumë se 30 miliardë dollarë në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

A e përballon ekonomia shqiptare një karantinë të dytë

Ekuacioni me shumë të panjohura i Covid-19 është larg zgjidhjes. Kur u duk se po i vinte fundi, u shtuan ndryshoret, duke e komplikuar më...

Aksident pranë qendrës së Tiranës, makina përmbyset në mes të rrugës (Foto)

Një aksident rrugor është regjistruar në orët e para të mëngjesit në Tiranë, ku janë përfshirë dy makina. Raportohet se ngjarja ka ndodhur në rrugën...

Policia ndëshkon 8 shoferë në Tiranë

Gjatë orëve të mbrëmjes e deri në orën 00.30 të mëngjesit të sotëm, Policia Rrugore e Tiranës në aksin rrugor Sauk-Teg ka evidentuar dhe...

Parashikimi i motit për ditën e sotme

Sipas “MeteoAlb”, paraditja do të jetë me kthjellime dhe vranësira të cilat do të sjellin reshje të pakta në zonat Jugore. Por orët e mesditës...

Manastirliu: Kjo është mënyra më e mirë për të frenuar përhapjen e virusit

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook, njofton qytetarët se vendosja e maskës është mënyra më e mirë për...