E premte, 26 Shkurt, 2021
10 C
Tirana

Shiti 58 mijë ”vaksina anti-covid” me ujë dhe kripë, arrestohet kinezi

Kina ka arrestuar kreun e një skeme mashtrimi lidhur me një vaksinë kundër Covid-19, që rezultoi të ishte vetëm ujë me kripë.

Personi i identifikuar si Kong, kishte kopjuar modelet e paketimit të vaksinave të vërteta dhe kishte sajuar mbi 58 mijë doza të tijat, shkruan BBC.

Një sasi e madhe e këtyre “vaksinave” janë kontrabanduar jashtë shtetit, por nuk dihet se ku janë dërguar. Kongu është vetëm njëri midis 70 personave të dyshuar që janë arrestuar për krime të ngjashme.

Sipas një vendimi të gjykatës, Kong dhe ekipi i tij fituan rreth 18 milion juan (apo 2.78 milion dollarë) duke vendosur tretësirë ​​të kripur ose ujë mineral në shiringa dhe duke i shitur ato si vaksina anti-covid, që nga gushti i vitit të kaluar.

Organi më i lartë i ndjekjes penale të Kinës, Prokurori i Popullit Suprem ka nxitur agjensitë rajonale të bashkëpunojnë me policinë për të frenuar aktivitete të tilla.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bardhi kallëzon Ballën në SPAK: Vartësit e tij kërcënojnë qytetarët për votën

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazment Bardhi, ka kallëzuar penalisht në SPAK rivalin e tij në këtë qark, Taulant Ballën. Gjatë intervistës në emisionin...

UNICEF sjell në Kosovë shiringa për vaksinën kundër Covid-19

Shefi i zyrës së UNICEF-it (Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë) në Kosovë, Murat Sahin përmes një postimi në llogarinë e tij në...

Kush do i fitojë zgjedhjet e 25 prillit? Del sondazhi i IPSOS

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”...

Studimi i ri: Ja çfarë ndikimi ka mbajtja e maskës në rrahjet e zemrës

Studiuesit në Spitalet Universitare Rainboë Babies & Children (UH Rainbow), botuan të mërkurën të dhënat e një studimit të ri, që tregon se mbajtja...

Çfarë fshihet pas dorëheqjes së Bamir Topit nga FRD? Bardhi zbardh detaje

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, njëherazi drejtues politik në Qarkun e Elbasanit, Gazment Bardhi, komentoi mbrëmjen e sotme largimin e Bamir Topit nga...