E enjte, 6 Gusht, 2020
19 C
Tirana

Shifrat nga pandemia/ Trump: Nuk jam gjithmonë dakord me Fauci-n

Më të lexuarat

‘Bejruti qytet fantazmë’/Babai fsheh fëmijën poshtë tavolinës, prifti tmerrohet gjatë meshës

Pamje të rënda janë shpërndarë në media, duke demostruar momente prekëse sesi e përjetuan njerëzit shpërthimin në kryeqytetin libanez. Në një video të postuar...

Meta dekreton me shpallje 4 ligje të qeverisë

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar sot me shpallje 4 ligje të miratuara nga Kuvendi i Shqipërisë. Me anë të një njoftimi, Presidenca bën me dije...

VIDEO/ Shpërthim masiv në Bejrut, shkatërrohen ndërtesa të tëra

Një shpërthim masiv ka tronditur ditën e sotme Bejrutin. Shpërthimi ka qenë aq i madh saqë ka shkatërruar ndërtesat që ndodheshin afër, duke ngritur...

Shqipëria regjistron bilancin më të rëndë që nga shpërthimi i pandemisë

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 6 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht nuk e kanë fituar dot betejën...

Kosovë/ Në kulmin e pandemisë, infermierët dalin në protestë

Në kulmin e pandemisë, disa infermierë kanë dalë duke protestuar në Kosovë. “Kërkesa jonë, e drejtë dhe direkte është që nga 18 euro (për ndërrimin...

“Nuk e ka zakon malësori të tallet me vdekjen e dikujt”, qytetari bën ‘për një lek’ Berishën

Kreu i qeverisë Edi Rama, postoi disa vargje në rrjetet sociale, për të nderuar nënën e tij. Ish-kryeministri Sali Berisha akuzon Ramën, që nuk...

Tragjedi në Bejrut/ Njerëz të gjakosur, gjithçka e shkatërruar. Trump: Mund të ketë qenë një sulm

Në një konferencë për media në Shtëpinë e Bardhë, presidenti amerikan Donald Trump, tha se shpërthimi masiv në Bejrut të Libanit mund të ketë...

Paralajmërimi i Bill Gates: Koronavirusi asgjë para krizës së re që po na afrohet

Filantropi i njohur, Bill Gates, ka paralajmëruar se kriza e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, nuk është asgjë përpara asaj që po afron. Në një...

Guvernatori i Bejrutit shpërthen në lot, i krahason shpërthimet me ato në Hiroshima dhe Nagasaki

Të paktën 50 viktima dhe mijëra të lënduar janë raportuar deri më tani, si pasojë e shpërthimit të fuqishëm në portin e Bejrutit, në...

Imazhet satelitore tregojnë katastrofën e vërtetë të shpërthimit në Bejrut

Imazhet satelitore japin një pasqyrë më të qartë të shtrirjes së vërtetë të shkatërrimit në Bejrut pasi një depo e mbushur me kimikate të...

Presidenti Donald Trump përsëriti të hënën se ai ka “një marrëdhënie shumë të mirë” me Dr. Anthony Fauci pavarësisht njoftimeve të medias në fundjavë se administrata po minonte zërin e një prej anëtarëve më të spikatur të ekipit të punës për koronavirusin.

Trump u pyet nga gazetarët në lidhje me mjekun gjatë një konferencë për shtyp në Shtëpinë e Bardhë, që ishte e përqendruar në çështjet e zbatimit të ligjit. Ndërsa presidenti ka komentuar më parë në mënyrë të favorshme për marrëdhëniet e tij me Anthony Faucin, të hënën ai tha, “Unë, jo gjithmonë jam dakord me të.”

Fauci, i cili drejton Institutin Kombëtar të Alergjive dhe Sëmundjeve Infektive, është në ekipin e punës së Shtëpisë së Bardhë për përgjigjen ndaj COVID-19, sëmundja që vjen nga virusi që ka infektuar miliona amerikanë dhe që nuk po tregon shenja të dobësimit.

Në një konferencë për shtyp më herët të hënën, sekretarja e shtypit të Shtëpisë së Bardhë Kayleigh McEnany u pyet për një deklaratë që Peter Navarro, këshilltari tregtar i presidentit, i dërgoi gazetës The Washington Post dhe publikoi në një artikull më 11 korrik ku pohonte se Fauci “ka një marrëdhënie të mirë me publikun, por ai ka qënë i gabuar për gjithçka që kam diskutuar ndonjëherë me të”.

Organizatat e tjera të lajmeve e cilësuan deklaratën e zotit Navarro si një hulumtim opozitar me stil fushate.

“Nuk ka asnjë hulumtim opozitar që po u jepet gazetarëve,” tha McEnany. “Na u bë një pyetje shumë specifike nga The Washington Post. Dhe kjo pyetje ishte – Presidenti Trump vuri në dukje se Dr. Fauci kishte bërë disa gabime – dhe ne kemi dhënë një përgjigje të drejtpërdrejtë për atë që ishte një pyetje e drejtpërdrejtë”.

Lexo edhe :   Mali i Zi shënon numrin më të lartë të viktimave nga koronavirusi
Lexo edhe :   Deputeti i PS shërohet nga koronavirusi

Artikulli i gazetës The Washington Post vinte në dukje gjithashtu se Fauci dhe Trump kanë folur për herë të fundit javën e parë të qershorit.

Trump vazhdimisht ka kërkuar të minimizojë seriozitetin e pandemisë ndërsa Fauci jo.

“Nuk duhet të ngushëllohemi dhe të themi se kemi një nivel më të ulët të vdekshmërisë,” tha Fauci javën e kaluar. “Ka shumë gjëra të tjera që janë shumë të rrezikshme dhe të këqija në lidhje me këtë virus. Nuk duhet të biem në vetëkënaqësi të rreme.”

Presidenti gjithashtu ka hedhur dyshime për disa nga masat e sigurisë publike të mbrojtura nga Fauci dhe profesionistë të tjerë të shëndetit.

“Ata duhet të na tregojnë liçencat e tyre mjekësore; ata nuk i kanë ata, “tha kongresmeni Ami Berra, mjek i Trumpit dhe Navarros. Tani për tani, perandori është i zhveshur. Kjo është një kohë kur ne kemi nevojë për udhëheqje të vërtetë, dhe nuk do ta shohim atë nga Presidenti Trump. ”

Më herët të hënën, presidenti iu drejtua përsëri 83 milion ndjekësve të tij në Twitter duke thënë se “të gjithë gënjejnë” për koronavirusin, përfshirë Qendrën për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Javën e kaluar, Trump tha se mendonte se udhëzimet e CDC-së për rihapjen e shkollave ishin shumë të ashpra, jopraktike dhe me kosto.

“Shkollat duhet të hapen”, tha përsëri të hënën presidenti Trump. “Po humbasim shumë jetë duke i mbajtur gjërat të mbyllura”./VOA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Imazhet satelitore tregojnë katastrofën e vërtetë të shpërthimit në Bejrut

Imazhet satelitore japin një pasqyrë më të qartë të shtrirjes së vërtetë të shkatërrimit në Bejrut pasi një depo e mbushur me kimikate të...

VIDEO/ Shërbëtorja mbron vogëlushen pas shpërthimit në Bejrut

Një video e re nga shpërthimi në Bejrut, tregon momentin kur një shërbëtore shpëton vajzën e vogël të familjes. Gruaja e cila po bën punët...

Paralajmërimi i Bill Gates: Koronavirusi asgjë para krizës së re që po na afrohet

Filantropi i njohur, Bill Gates, ka paralajmëruar se kriza e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, nuk është asgjë përpara asaj që po afron. Në një...

Greqia cakton kategoritë e emigrantëve që mund të marrin nënshtetësinë

Emigrantët shqiptarë që kanë vite që punojnë edhe jetojnë në Greqi mund të përfitojnë nënshtetësinë greke. ‘Gazeta Shqiptare’ zbardh kategoritë e individëve që kanë...

Nuk di të ndalet Manchester City, zyrtarizon yllin holandez

Manchester City ka realizuar blerjen e dytë në merkato. Bëhet fjalë për 25-vjeçarin, Nathan Ake. Qendërmbrojtësi holandez është transferuar nga Bournermotuh te Manchester City për...