E premte, 10 Korrik, 2020
29 C
Tirana

Shifrat e frikshme në Itali/8,165 viktima dhe mbi 80 mijë raste infektimi

Më të lexuarat

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Prej ditësh tashmë Italia vijon të regjistrojë numrin më të madh të viktimave brenda 24 orëve.

Mediat italiane bëjnë me dije se 662 persona kanë ndërruar jetë orët e fundit, duke e çuar në 8,165 numrin total të viktimave.

Ndërkohë, brenda 24 orëve të fundit janë shënuar edhe 4,492 raste të reja, duke pësuar një rritje në krahasim me ditën e djeshme ku u regjistruan vetëm 3,492.

Deri më tani, në Itali regjistrohen 62,013 raste aktive me koronavirus. Ndërsa numri total i të prekurve me Covid-19 në këtë vend është 80,539. Prej të cilëve më shumë se 10 mijë pacientë janë shëruar.

Lombardia është vendi më i prekur në Itali nga ky virus, ku vetëm sot janë regjistruar 2,500 raste të reja.

“Për fat të keq, numrat nuk janë shumë të bukur, numri i të infektuarve është rritur pak a shumë në krahasim me linjën e ditëve të kaluara. Ne do të duhet të vlerësojmë nëse është një fakt i jashtëzakonshëm i përcaktuar nga ndonjë episod i veçantë ose nëse është një trend në rritje, i cili do të ishte pak i sikletshëm. Unë nuk e di nëse ka arritur kulmin, këto vlerësime varen nga teknikët, unë vetëm mund të të them që jam i shqetësuar personalisht”, tha presidenti i rajonit, Attilio Fontana, në komunikimin e përditshëm mbi përhapjen e Covid-19.

Lexo edhe :   Ish-deputeti zbardh skandalin: 5 tamponë janë në gjendje për Shkodrën

Si duket Italia tashmë do mbajë edhe vendin e parë në botë për numrin më të madh të personave të prekur me koronavirus. Kina e cila mban aktualisht vendin e parë numëron 81,285 raste, pra vetëm 700 e ca raste më shumë se Italia.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Balla komenton raportin e Komisionit Evropian

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka komentuar përfundimet e raportit të KE-së, duke i cilësuar ato pozitive për vendin tonë. Përmes një...

Dëmet reale për Lulzim Bashën nga hapja e listave

Nga Mero Baze Përpara zgjedhjeve të gjithë përpiqën të krijojnë një fabulë për fitoren e zgjedhjeve, ndërsa Lulzim Basha përpiqet gjithnjë të bëjë gati një...

“Njëri Kryeministër dhe tjetri President”/ Rama sqaron të vërtetën e ofertës për Bashën

Kryeministri Edi Rama ka folur sërish lidhur me akuzat e bëra më herët sot nga kreu i PD-së, Lulzim Basha. Në deklaratën e sotme për...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Pas presidentit të Brazilit, edhe presidentja e këtij vendi rezulton pozitive me koronavirus

Presidentja e Bolivisë, Jeanine Anez, ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Lajmin e ka bërë vetë të ditur presidentja, përmes një videoje të shpërndarë në...