E martë, 31 Mars, 2020
19 C
Tirana

Shifra të çmendura/ Eksperti britanik: Një person i prekur arrin të infektojë 59 mijë të tjerë

Lexo edhe ...

COVID-19/ Mjekët shqiptarë nisin punën në spitalin e Brescia-s

10 mjekët shqiptarë që u dërguan në mision ndihme në Itali kanë filluar punën ditën e sotme në spitalin e Brescia-s. Ndërsa 20 infermierët mësohet...

Ditë e zezë për Greqinë/Ja sa persona ndërruan jetë brenda 24 orëve të fundit

Një lajm i keq vjen nga Greqia, teksa vetëm në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 7 persona, duke e çuar në 49...

“Fundi i epidemisë është larg”/ OBSH: Kjo do të jetë një betejë e gjatë

Koronavirusi vijon të marrë me mijëra jetë njerëzish dita ditës. Ekspertë nga e gjithë bota po punojnë për gjetjen e një vaksine që do...

Soreca video-konferencë me Bashën: Duhet monitorim i opozitës

Ambasadori i BE në Tiranë Luigi Soreca ditën e sotme ka zhvilluar një video-konferencë me Kryetarin e PD-së Lulzim Basha. Soreca ka zbardhur bisedën, teksa...

Shpesh ekspertët këshillojnë qytetarët se rregulli i parë për mbrojtjen kundër virusit është ruajtja e mirë e higjienës, veçanërisht larja e shpeshtë e duarve.

Virusi mund të përhapet tek njerëzit gjatë periudhës së tij të inkubacionit, i cili varion nga 2 deri në 14 ditë.

Ekspertët besojnë se një vaksinë për Covid-19 (sëmundja e shkaktuar nga virusi Sars-CoV-2) është ende të paktën 18 muaj larg.

A e dini se një person i prekur, arrin të infektojë 59 mijë të tjerë? Në këtë konkluzion ka arritur një ekspert i kujdesit intensiv, Profesor Hugh Montgomery.

Ai ka shpjeguar se si një person i vetëm me Covid-19, një sëmundje shumë më infektuese se gripi i zakonshëm, mund të infektojë 59 mijë të tjerë në një kohë të shkurtër. Profesori i bëri këto deklarata në programin “Dispatches” në Channel 4.

“Gripi normal, nëse unë përshembull e kam atë, do të infektoj mesatarisht 1.3 ose 1.4 persona. Nëse këta persona ja kalonin dikujt tjetër, kjo do të ishte hera e dytë që gripi transmetohet. Kur kjo të ndodhë dhjetë herë, unë do të jem përgjegjës për infektimin e 14 personave.

Ndërsa ky koronavirus është shumë, shumë infektues dhe çdo person e kalon tek tre persona. Edhe pse nuk duket ndonjë diferencë e madhe. Nëse këta tre e kalojnë tek tre të tjerë dhe kjo ndodh dhjetë herë, unë do të isha përgjegjës për infektimin e 59 mijë personave“, tha ai për programin televiziv.

Për këtë arsye që citon Montgomery, çdo sistem shëndetësor në botë, sado i përparuar të jetë, do të vihej në presion të jashtëzakonshëm dhe eventualisht, nuk do të kishte kapacitetet për të përballuar numrin e madh të infektimeve.

Për rrjedhojë, e vetmja mënyrë për të evituar kolapsin e sistemeve shëndetësore dhe për të shpëtuar jetë, është distancimi social dhe karantinimi në shkallë të gjerë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

COVID-19/ Mjekët shqiptarë nisin punën në spitalin e Brescia-s

10 mjekët shqiptarë që u dërguan në mision ndihme në Itali kanë filluar punën ditën e sotme në spitalin e Brescia-s. Ndërsa 20 infermierët mësohet...

Ditë e zezë për Greqinë/Ja sa persona ndërruan jetë brenda 24 orëve të fundit

Një lajm i keq vjen nga Greqia, teksa vetëm në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 7 persona, duke e çuar në 49...

“Fundi i epidemisë është larg”/ OBSH: Kjo do të jetë një betejë e gjatë

Koronavirusi vijon të marrë me mijëra jetë njerëzish dita ditës. Ekspertë nga e gjithë bota po punojnë për gjetjen e një vaksine që do...

Soreca video-konferencë me Bashën: Duhet monitorim i opozitës

Ambasadori i BE në Tiranë Luigi Soreca ditën e sotme ka zhvilluar një video-konferencë me Kryetarin e PD-së Lulzim Basha. Soreca ka zbardhur bisedën, teksa...

Shoqëroi mjekët dhe infermierët në Itali, Gent Cakaj futet në vetëkarantinim

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme, Genc Cakaj është futur në vetëkarantinim pas kthimit të tij nga Italia, ku shoqëroi mjekët dhe infermierët...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT