Shqipëria

Shi dhe ulje temperaturash, parashikimi i motit për sot dhe nesër


               Publikuar në : 08:04 - 14/08/19 Enno

Pjesa e parë e ditës paraqitet me kthjellime dhe vranësira kalimtare. Ndërsa në pjesën e dytë të ditës parashikohet që vranësirat të pësojnë zhvillim, duke sjellë shira në zonat veriore fillimisht, dhe më pas shtrihen drejt zonave qendrore dhe lindore, duke e lënë jugun e vendit me vranësira të lehta.

Temperaturat e ajrit do të ulen 2 gradë në mëngjes dhe mesditë, duke luhatur vlerat ditore nga 11oC deri në 36oC.

Era do fryjë mesatare në tokë por e fortë në det, me shpejtësi 55 km/h nga drejtimi veriperëndimor, duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 4 ballë.

Moti nesër:

Kthjellime dhe vranësira do të karakterizojnë kushtet e motit në Shqipëri, më të dukshme vranësirat paraqiten në zonat veri-verilindore, duke sjellë shira të përkohshëm. Pritet që orët e pasdites të sjellin përmirësim gradual të kushteve atmosferike, duke bërë që gjithë vendi të jetë i kthjellët.

Temperaturat e ajrit do të ulen me 2oC në të dy vlerat ekstremale ditore, duke u luhatur nga 10oC deri në 34oC.

Era do fryjë mesatare në tokë dhe deri e fortë në det, me shpejtësi 45km/h nga drejtimi verior-veriperëndimor, duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 3 ballë.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT