E shtunë, 27 Shkurt, 2021
4 C
Tirana

Shifrat/ Ja nga i importoi veshjet këtë vit Shqipëria

Shqipëria këtë vit dëshmon një tendencë rritëse në importin e veshjeve nga Kina dhe Turqia dhe ulëse nga Italia.

Referuar të dhënave të INSTAT, Shqipëria ka importuar këtë vit nga Italia 37 miliardë lekë tekstile dhe këpucë nga Italia, duke njohur një rënie me 1.3 miliardë lekë në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Ndërkohë, nga Turqia dhe Kina janë importuar përkatësisht 16.4 miliardë lekë dhe 10.7 miliardë lekë, duke njohur rritje me secilin shtet me nga 1 miliardë lekë më shumë se në vitin e kaluar.

Ndërsa me Greqinë, nuk janë shënuar ndryshime. Niveli i importit të tekstileve dhe këpucëve mbetet në 2.4 miliardë lekë. /SCAN

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Studimi: Një dozë e vetme e vaksinës së Pfizerit ul transmetimin e virusit

Tre studime të reja britanike tregojnë se vaksina kundër COVID-19-s e kompanive Pfizer-BioNTech, e cila merret me dy doza, zvogëlon transmetimin e virusit pas...

Sa ndihmojnë vaksinat kineze për rritjen e influencës së Pekinit në Ballkan?

Në një kohë kur shumë vende kanë vështirësi për të siguruar doza të mjaftueshme vaksinash për koronavirusin, Kina ka shtuar përpjekjet për të shpërndarë...

Koronavirusi, Tomini: Dy fëmijë ndodhen në terapi intensive

Zv. ministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini ka folur për situatën me Covid-19 në spitalet që trajtojnë koronavirusin në vendin tonë. Në një lidhje direkte me...

Epidemiologu Alimehmeti: Të saktësohen sa teste e tampone bëhen në ditë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për situtën e pandemisë në vendin tonë, ku është shprehur se është ende herët për të folur për një...

Rakacolli: Të hënën vijnë 15 mijë doza të vaksinës së Pfizer

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli deklaroi se të hënën do të vijnë në Shqipëri 15 mijë doza të vaksinës së Pfizer. Ajo tha në Report...