E enjte, 4 Qershor, 2020
14 C
Tirana

Shembja e Teatrit/ Meta: Veprimtari i mirëstrukturuar kriminale

Më të lexuarat

“Do të takohemi sërish nesër”, Yuri Kim flet pas konsultimeve me Këshillin Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka reaguar për mediat në lidhje me konsultimet e kryera me anëtarët e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ambasadorja tha...

Pagat e Luftës, Rama: Një lajm i mirë

Kryeministri Edi Rama sapo ka ndarë një mesazh me qytetarët lidhur me Pagat e Luftës. Kreu i Qeverisë njofton se ka kaluar 30 mijëshin numri...

“Hajn!” Incident gjatë fjalimit të Thaçit, arrestohet një qytetar

Pak më herët, gjatë fjalimit të Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në oborrin e Kuvendit, ndodhi një incident. Një qytetar filloi të ulëriste kundrejt Presidentit...

Bylykbashi dhe Vasili bëjnë lëvizjen e radhës

Përfaqësuesit e opozitës, u janë drejtuar selisë blu pak çaste më parë. Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili do të mbajnë një takim me kryedemokratin...

VIDEO/ Pyetja e gazetarit lë pa fjalë për 20 sekonda kryeministrin kanadez

Së fundmi është bërë virale një video, ku shfaqet kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau, i cili qëndron më shumë se 20 sekonda pa iu...

Roja 65-vjeçar abuzoi me të miturën, shkarkohet drejtori i shkollës

Ngjarja e rëndë që ndodhi në Babrru të Kamzës, ku 65-vjeçari Abaz Doku abuzoi seksualisht me një të mitur (15 vjeç), ka tronditur mbarë...

“Do t’i dalim zot këtij vendi”, Hoti flet për herë të parë si kryeministër

Pas seancës së jashtëzakonshme, kryeministri i ri, Avdullah Hoti, ka thënë se në Kuvend e presin nisma të reja ligjore dhe plot punë. Prioritet...

Shembja e TK/ Rama: Pseudoteatri ishte shpikje e fantazisë politike

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook shprehet se Teatri Kombëtar ishte shpikje e fantazisë politike. Gjithashtu, Kreu i Qeverisë e cilësoi...

EMRI/ Hapi zjarr ndaj policisë, efektivët me snajpera rrethojnë banesën në Kamëz

Një person është vetëdorëzuar në polici, pasi hapi zjarr ndaj uniformave blu. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 5., i ishin drejtuar banesës së...

35 fotot që tregojnë anën tjetër të protestës për George Floyd

Prej 8 ditësh tashmë, protesta të shumta kanë shpërthyer në të gjithë SHBA për vdekjen e George Floyd. Qytetet po imponojnë shtetrrethime dhe shtetet...

Nga Kavaja, presidenti Ilir Meta i ka cilësuar aktet e fundit për prishjen e Teatrit nga Bashkia e Tiranës si veprimtari të mirëstrukturuar kriminale që është e paamnistueshme në çdo kohe.

Në një prononcim për mediat, kreu i shtetit tha se kjo nuk është gjë tjetër, veçse cënim i identitetit kombëtar. Po kështu i mëshoi sërish faktit se Teatrin e mbron Kushtetuta. Ai paralajmëroi përgjegjësi penale për ata që përfshihen në prishjen e Teatrit.

Po kështu, Meta hoqi paralelizma me periudhën e diktaturës kur u shembën me kazma godinat e kishave dhe xhamive, duke theksuar se duhet i njëjti vullnet për të ruajtur edhe trashëgiminë kulturore të Teatrit Kombëtar.

“Humbje e parikuperueshme. Cënim i identitetit kombëtar. Mirënjohje besimtarëve për sakrificën e bërë në kohën e Covid-19.

Tëatrin e mbron më tepër se kushdo Kushtetuta. Më duket një marrëzi, dhe anti kushtetuese kjo çështje. Ka marrë një dimension të qartë dhe europian. Në duhet të ruajmë trashëgiminë kulturore.

Lexo edhe :   “Respekto afatet kushtetuese”, Ruçi i dërgon letër Metës

Nuk kam ndonjë gjë të re nga 24 orët e mëparshme kur dola para jush për të sqaruar arsyet e padisë së re, që dorëzova në Kushtetuese.

Ende nuk mund ta besoj, pasi më duket një papërgjegjshmëri përtej ekstremit të çdo llogarie, sepse nuk kemi të bëjmë thjesht me shkelje të Kushtetutës, apo përgjegjësi penale të personave që do të përfshiheshin në prishjen apo shkatërrimin e Teatrit Kombëtar. Por flasim në mënyrë tepër të qartë për një veprimtari e mirëstrukturuar kriminale. Na mjaftojnë kujtime të kamzave të komunizmit ndaj kishave dhe xhamive”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Abuzuan me 13-vjeçaren në Kavajë, Apeli jep dënim të lehtësuar për 7 të rinjtë

Gjykata e Apelit në Durrës ka vendosur masën “dënim alternativ”, për 7 të miturit të cilët përdhunuan 13-vjeçaren në Kavajë rreth 1 vit e...

Yuri Kim tha se “topi” është në fushën e Bashës, reagon Kryetari i PD

Pak më herët, Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim, tha se “topi” është në fushën e Bashës, sa i përket arritjes së një...

Zgjedhorja/ Kim: Progres i jashtëzakonshëm, topi në fushën e Bashës

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim deklaroi para mediave se është bërë progres i jashtëzakonshëm për Reformën Zgjedhore. Ndër të tjera, ajo theksoi se...

SHBA-ja pritet të ndalojë fluturimet e pasagjerëve nga Kina

Shtetet e Bashkuara pritet të ndalojnë fluturimet për pasagjerë nga Kina prej 16 Qershorit, duke shënuar kështu hapin e fundit të rritjes së tensioneve...

Pagat e Luftës, Rama: Një lajm i mirë

Kryeministri Edi Rama sapo ka ndarë një mesazh me qytetarët lidhur me Pagat e Luftës. Kreu i Qeverisë njofton se ka kaluar 30 mijëshin numri...
WhatsApp KONTAKTO TT