E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Shehaj flet para Kushtetueses: Të mendojmë për zgjedhjet lokale të vitit 2023

Kandidati për Kryetar i Partisë Demokratike, Agron Shehaj ka zhvilluar ditën e sotme një takim me demokratët në Kukës.

Gjatë fjalës së tij, Shehaj ka lënë të nënkuptohet se ka të dhëna në lidhjen me vendimin që do të japë Gjykata Kushtetuese, për zgjedhjet vendore të zhvilluara më 30 qershor të vitit 2019.

Shehaj u shpreh se dmeokratët duhet të bëhen gati për zgjedhjet lokale të vitit 2023 dhe ato parlamentare të vitit 2025. Sipas asaj që ka deklaruar Shehaj, Gjykata Kushtetuese do t’i japë të drejtë qeverisë dhe jo Presidentit Ilir Meta, i cili nuk e dekretoi 30 qerhsorin.

“Ne demokratët duhet të mendojmë për opozitën që PD duhet të bëjë ndaj regjimit të Edi Ramës. Ne demokratët duhet të mendojmë për zgjedhjet lokale të vitit 2023 dhe zgjedhjet parlamentare të vitit 2025. A mundet që me Bashën në krye të bëhet opozitë e fortë? A mundet që me Bashën mund të fitohen ndonjëherë zgjedhje? Zgjedhja para demokratëve më 13 qershor është e thjeshtë: do të rrezikojnë të humbin prapë apo do të ndryshojnë partinë për të fituar. Unë ju bëj thirrje të votoni ndryshimin që PD të bëhet prapë #PartiaQëFiton,”- shkruan Shehaj në rrjetin social, Facebook.

Më 23 qershor, Kushtetuesja jep vendimin e saj për dekretin e Metës. Presidenti anuloi 30 qershorin, si datë e zhvillimit të zgjedhjeve lokale, dhe dekretoi datën 13 tetor si të ligjshme. Pavarësisht këtij vendimi, zgjedhjet u zhvilluan më 30 qershor.

Lexo edhe :   Edith Harxhi: Hyj në garë jo si grua, por me besim tek meritokracia
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...