E mërkurë, 22 Shtator, 2021
14.5 C
Tirana

SHBA/Si përdoren të burgosurit për të shuar zjarret, për vetëm 1 dollarë në orë (video)

Mbi 4 mijë të burgosur angazhohen çdo vit, për të shuar zjarret në shtetin e Kalifornisë në SHBA. Ata paguhen deri në 1 dollarë në orë, dhe kanë shanse të fitojnë më shumë ulje dënimi, apo mundësinë e lirimit të parakohshëm. Kjo praktikë ka nisur që në vitet 1940, kur autoritetet thirrën në ndihmë të burgosurit, për të zëvendësuar burrat që ishin angazhuar në Luftën e Dytë Botërore.

Për t’iu bashkuar skuadrës së zjarrfikësve, të burgosurit duhet të plotësojnë standarde të larta fizike, dhe të përfundojnë një kurs të detyrueshëm trajnimi. Ata përbëjnë gati një të tretën e personelit të zjarrfikësve që ka Kalifornia, punojnë mesatarisht 10 milionë orë çdo vit, dhe i kursejnë shtetit mbi 100 milionë dollarë. Një punë tipike në burgje, si ajo e pastrimit të dyshemeve, paguhet midis 8-95 cent në orë.

Megjithatë, pavarësisht përfitimeve, fikja e zjarreve është një punë tejet e rrezikshme. Vetëm në vitin 2017, humbën jetën 3 të burgosur. Më fatlumët janë të burgosurit e dënuar për krime më të lehta, që angazhohen në mirëmbajtjen e parqeve dhe pyllëzimin.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...