E diel, 24 Janar, 2021
8 C
Tirana

SHBA/Si përdoren të burgosurit për të shuar zjarret, për vetëm 1 dollarë në orë (video)

Mbi 4 mijë të burgosur angazhohen çdo vit, për të shuar zjarret në shtetin e Kalifornisë në SHBA. Ata paguhen deri në 1 dollarë në orë, dhe kanë shanse të fitojnë më shumë ulje dënimi, apo mundësinë e lirimit të parakohshëm. Kjo praktikë ka nisur që në vitet 1940, kur autoritetet thirrën në ndihmë të burgosurit, për të zëvendësuar burrat që ishin angazhuar në Luftën e Dytë Botërore.

Për t’iu bashkuar skuadrës së zjarrfikësve, të burgosurit duhet të plotësojnë standarde të larta fizike, dhe të përfundojnë një kurs të detyrueshëm trajnimi. Ata përbëjnë gati një të tretën e personelit të zjarrfikësve që ka Kalifornia, punojnë mesatarisht 10 milionë orë çdo vit, dhe i kursejnë shtetit mbi 100 milionë dollarë. Një punë tipike në burgje, si ajo e pastrimit të dyshemeve, paguhet midis 8-95 cent në orë.

Megjithatë, pavarësisht përfitimeve, fikja e zjarreve është një punë tejet e rrezikshme. Vetëm në vitin 2017, humbën jetën 3 të burgosur. Më fatlumët janë të burgosurit e dënuar për krime më të lehta, që angazhohen në mirëmbajtjen e parqeve dhe pyllëzimin.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si rekrutoheshin pilotët kamikaze në Japoni gjatë Luftës së Dytë Botërore

Fjalën “kamikaze”, e dëgjojmë shpesh sot sa herë kur ndodh një sulm terrorist vetëvrasës. Kjo mënyrë luftimi u shpik nga japonezët gjatë Luftës së...

Arrestohet gruaja e liderit opozitar rus, Alexei Navalny

Bashkëshortja e udhëheqësit opozitar rus Alexei Navalni, u arrestua sot gjatë operacioneve të forcave ruse të rendit kundër protestuesve në mbarë vendin. Yulia Navalnaya konfirmoi...

Etrit Berisha drejt rikthimit në Serie A, e kërkon trajneri serb

Etrit Berisha po kalon një moment të mirë te skuadra e Spal. Pas prekjes me COVID-19 dhe dëmtimit që pësoi disa muaj më vonë,...

Nuk mund ta mundësh dot Edi Ramën me armët e veta

Nga: Alfred Peza Lulzim Basha ka disa ditë që po rreket të bëjë fushatë elektorale, përmes një qasje “të re”, ku Edi Rama e ka...

Hendeku global mes të pasurve dhe varfërve po ngushtohet

Nga: Ferdinando Giugliano “Bloomberg Opinion” Pabarazia e të ardhurave, është ndër një temat më të debatuara ekonomike të kohërave tona. Por është njëkohësisht një nga...