E premte, 15 Janar, 2021
3 C
Tirana

SHBA vendosi të shkëputej përfundimisht, OBSH reagon e shqetësuar

Ditën e djeshme SHBA nisi procedurat zyrtare për shkëputjen përfundimtare nga Organizata Botërore e Shëndetësisë edhe pse njerëzimi është në kulmin e pandemisë.

Ndërkohë së fundmi, OBSH ka reaguar e shqetësuar lidhur me këtë zhvillim.

I dërguari special i Organizatës Botërore të Shëndetit për koronavirusin Dr. David Nabarro, theksoi se kriza e COVID-19 do të përkeqësohet akoma më shumë në 6 muajt e ardhshëm.

“Jam me të vërtetë shumë i mërzitur. Bota ka qenë duke u përballur me një krizë madhore shëndeti në gjashtë muajt e fundit dhe situata do të bëhet akoma më keq në 6 muajt e ardhshëm.

Ne na mbetet akoma shumë për të mësuar rreth virusit dhe mënyrës sesi duhet të përballemi me të.

Është vërtet shumë keq që vendi më i rëndësishëm për OBSH-në në terma të buxhetit ka vendosur që të tërhiqet. Kjo sinqerisht nuk është ajo që njerëzit kanë nevojë.

Efekti i tërheqjes së Trump do të ndihet në buxhetin e OBSH-së”, u shpreh Nabarro.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   SHBA vijon tërheqjen e trupave nga Afganistani, kanë mbetur vetëm 2.500

Dëshmi rrëqethëse: Lashë mbi 4 mijë euro në Sanatorium, babain e lanë pa bukë

Një ditë më parë emisioni “Stop” transmetoi dëshminë e vajzës së të ndjerës që ndërroi jetë nga Covid-19 në spitalin “Shefqet Ndroqi”. Ajo tregoi...

”Boshatiset” stoli i PSG, trajneri Poçetino infektohet me Covid-19

Trajneri i ri i Paris SG, argjentinasi Mauricio Poçetino, ka rezultuar i infektuar me Covid-19. Lajmi bëhet i ditur nga vetë klubi kryeqytetas, në prag...

Spiropali: Që nga 2013 janë regjistruar 235 mijë vende pune më shumë

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali është shprehur se që nga viti 2013 në vendin tonë janë regjistruar 235 mijë vende...

SHBA vijon tërheqjen e trupave nga Afganistani, kanë mbetur vetëm 2.500

Ushtria amerikane ka ulur nivelin e trupave në Afganistan në 2.500. Ky është niveli më i ulët i pranisë amerikane në gati dy dekada,...

Aksidenti me 4 viktima/ Momenti i parakalimit të gabuar të ‘Citroen-it’ (Video)

Publikohet video e aksidentit që i mori jetën 4 shtetasve nga Kosova në Rrugën e Kombit, mbrëmjen e djeshme (14 janar). Në videon e publikuar...