E shtunë, 26 Shtator, 2020
17 C
Tirana

SHBA urdhëron mbylljen e konsullatës kineze në Hjuston

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Shtetet e Bashkuara kanë urdhëruar mbylljen brenda tre ditësh të konsullatës kineze në Houston, duke përmendur si arsye nevojën për të mbrojtur pronësinë intelektuale amerikane dhe informacionet private të amerikanëve.

Pekini e dënoi urdhrin dhe kërcënoi se do të kundërpërgjigjet. Një burim tha se Kina po shqyrton mundësinë e mbylljes së konsullatës amerikane në qytetin e Wuhanit.

Marrëdhëniet midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës janë bërë gjithnjë e më të tensionuara që nga shpërthimi i koronavirusit në Wuhan.

Departamenti amerikan i Shtetit konfirmoi të mërkurën mbylljen e afërt të konsullatës në Houston.

Duke komentuar gjatë një vizite në Danimarkë, Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo nuk dha hollësi, por përsëriti akuzat rreth vjedhjeve nga Kina të pronësisë intelektuale amerikane dhe evropiane, që ai tha se kushtonin “qindra mijëra vende pune”.

“Presidenti Trump e ka thënë mjaftueshëm se ne nuk do të lejojmë që kjo të vazhdojë të ndodhë,” tha ai në një konferencë për shtyp.

“Ne i kemi bërë të qarta pritshmëritë se si do të sillet Partia Komuniste e Kinës. Dhe nëse ata nuk e bëjnë, ne do të ndërmarrim veprime për të mbrojtur popullin amerikan, sigurinë tonë kombëtare si dhe ekonominë dhe vendet tona të punës”.

Zëdhënësja e Departamentit të Shtetit Morgan Ortagus tha në një deklaratë se “Shtetet e Bashkuara nuk do të tolerojnë shkeljet e Republikës Popullore të Kinës ndaj sovranitetit të SHBA dhe frikësimin e popullit amerikan, ashtu si nuk kanë toleruar praktikat e padrejta të tregtisë nga Kina, vjedhjen e vendeve të punës të amerikanëve dhe sjellje të tjera skandaloze”.

Lexo edhe :   Sa armë bërthamore ka sot bota, dhe cilat shtete i zotërojnë ato

Duke folur para gazetarëve në Pekin, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Wang Wenbin u tha gazetarëve se urdhri për të mbyllur konsullatën në Houston “është një shkallëzim i paparë i veprimeve të fundit (amerikane) kundër Kinës.”

Lexo edhe :   Sa armë bërthamore ka sot bota, dhe cilat shtete i zotërojnë ato

Ai akuzoi Shtetet e Bashkuara për ngacmimin e stafit diplomatik dhe konsullor kinez, si dhe për “frikësimin dhe marrjen në pyetje të studentëve kinezë apo konfiskimin e pajisjeve të tyre elektronike”, madje deri në ndalimin e tyre.

Wang paralajmëroi se nëse administrata Trump nuk ndryshon qëndrim, Kina do të kundërpërgjigjet.

Mediat amerikane njoftuan se të martën mbrëma në oborrin e konsullatës në Hjuston po digjeshin dokumente në një konteiner, duke cituar policinë. Shefi i zjarrfikseve të qytetit tha se ata nuk ishin lejuar të hynin brenda.

Dy vendet janë përplasur kohët e fundit në lidhje me tregtinë, teknologjinë, një ligj të sigurisë kombëtare të imponuar ndaj Hong Kongut dhe pretendimeve të Kinës në Detin e Kinës së Jugut.

Të martën, ndaj dy shtetasve të Kinës që punonin për shërbimet kineze të sigurisë u ngritën akuza për hakerim të qindra subjekteve në të gjithë botën, duke përfshirë kompani bioteknologjike amerikane që zhvillojnë vaksina dhe kura për COVID-19. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Njeriu i parë që mundi virusin HIV, është duke vdekur nga një tjetër sëmundje

Amerikani Timothy Ray Brown, i cili është një nga njerëzit e paktë që kaloi me sukses virusin HIV, po i rrezikohet jeta nga leukemia. Brown...

Situata në akset rrugore pas shiut, Balluku: Gjithçka është nën kontroll

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka folur në lidhje me situatën e akseve rrugore, për shkak të përkeqësimit të motit. Ministrja thekson se...

Britani/ Protestë kundër masave kufizuese, qytetarët përplasen me policinë

Të paktën 15,000 persona janë mbledhur në sheshin Trafalgar në Britaninë e Madhe, për të protestuar kundër vendosjes së karantinës. Të pranishmit në protestën që...

Taksa e sheshtë 9%, Basha: Do të konsolidojë shtresën e mesme

Kreu i PD-së, Lulzim Basha thotë se taksa e sheshtë 9% është një rrugë përmes së cilës do të konsolidohet shtresa e mesme e...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...