E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

SHBA, sanksione ndaj 18 bankave në Iran

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Qeveria e Shteteve të Bashkuara vendosi sanksione të reja ndaj 18 bankave iraniane ndërsa Uashingtoni rrit presionin mbi Teheranin duke e izoluar më tej atë nga sistemi bankar global dhe duke penguar përpjekjet e atij vendi për të prodhuar armë bërthamore.

Masat që u njoftuan nga Departamenti i Thesarit në një njoftim për shtyp, vënë në shënjestër 18 banka që deri më sot nuk ishin përfshirë në sanksionet e mëparshme të SHBA.

Sanksionet e reja do të ndihmojnë “t’i mohohen burimet financiare qeverisë iraniane që mund të përdoren për të financuar dhe mbështetur programin e saj bërthamor, zhvillimin e raketave, terrorizmin dhe rrjetet e lidhura me terrorizmin dhe ndikimin e tij keqdashës në rajon”.

“Masa e sotme për të identifikuar sektorin financiar dhe sanksionimin e tetëmbëdhjetë bankave kryesore iraniane pasqyron angazhimin tonë për të ndaluar qasjen e paligjshme tek dollarët amerikanë,” tha Sekretari i Thesarit Steven Mnuchin në një deklaratë. “Programet tona të sanksioneve do të vazhdojnë derisa Irani të ndalojë mbështetjen e tij për aktivitetet terroriste dhe t’u jape fund programeve të tij bërthamore.”

Zoti Mnuchin tha se SHBA “do të vazhdojë të lejojë transaksionet humanitare për të mbështetur popullin iranian”.

Lexo edhe :   Tensionet në rritje midis SHBA dhe Kinës

Sipas agjencisë së lajmeve Bloomberg, masa në thelb izolon Iranin nga sistemi financiar global.

Ekonomia e Iranit tashmë po vuante pasojat e kufizimeve dhe sanksioneve e miratuara nga administrata Trump kur SHBA dolën nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015 me Iranin.

Bloomberg më tej njofton se persona që kanë dijeni për planifikimin e sanksioneve thanë se ato kanë dy qëllime: të parandalojnë regjimin që të fitojë para dhe për ta bërë më të vështirë për Shtetet e Bashkuara që të rihyjnë në marrëveshjen bërthamore nëse kandidati demokrat Joe Biden fiton zgjedhjet.

Lexo edhe :   Presidencialet amerikane/“Shtetet e lëkundura” që do diktojnë fituesin

Sanksionet aktuale të Shtetevet të Bashkuara vënë në shënjestër shitjet e naftës, transportin dhe aktivitetet financiare, por përjashtojnë ushqimin, ilaçet dhe objekte të tjera humanitare.

Në qershor, Presidenti iranian Hassan Rouhani tha se vendi po përjetonte vitin e tij më të vështirë për shkak të sanksioneve dhe koronavirusit, raportoi Reuters.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...