Tuesday, May 17, 2022
21.5 C
Tirana

SHBA po heton raportet për vdek*en e civilëve në sulmet ajrore

SHBA ka thënë se po heton raportet se civilët u vranë në një sulm me dron në Kabul të dielën. Zyrtarët amerikanë thonë se sulmi kishte në shënjestër një automjet që mbante të paktën një person të lidhur me një degë afgane të grupit Shteti Islamik (IS) dhe kishte parandaluar një sulm tjetër vdekjeprurës vetëvrasës në aeroport.

Por përdoruesit e mediave sociale thanë se një numër civilësh, përfshirë fëmijë, ishin vrarë. “Ne jemi të vetëdijshëm për raportet e viktimave civile pas goditjes sonë në një makinë në Kabul sot”, tha zëdhënësi i Komandës Qendrore të SHBA, kapiteni Bill Urban.

“Ne e dimë se kishte shpërthime të konsiderueshme dhe të fuqishme të mëvonshme që rezultuan nga shkatërrimi i automjetit, duke treguar një sasi të madhe të materialit shpërthyes brenda që mund të ketë shkaktuar viktima.

“Eshtë e paqartë se çfarë mund të ketë ndodhur, dhe ne jemi duke hetuar më tej. Ne jemi të trishtuar nga çdo humbje e jetës së pafajshme”.

Presidenti amerikan Joe Biden paralajmëroi më parë se sulmet e mëtejshme në aeroportin e Kabulit ishin të mundshme, pasi një sulm vetëvrasës të enjten vrau rreth 170 njerëz.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nga bananet tek qymyri, zbulohen 53 pako me lëndë narkotike në portin e Durrësit

Gjatë viteve të fundit, porti i Durrësit është kthyer në një "strehë" për trafikantët. Lënda narkotike shpesh fshihet në kamionët me banane. Por tashmë...

Pompeo nderohet me titullin “Honoris Causa”, përfaqësuesit e Berishës: Erdhi në këmbim të lekëve

Vizita e ish-Sekretarit të Trump, ka trazuar ujërat brenda "Foltores" së drejtuar nga ish-kryeministri Sali Berisha, ku kanë shpërthyer në akuza ndaj tij. Një ditë...

Vlorë/ Shkrumbohet mjeti në pronësi të një 58-vjeçari

Një automjet tip “Mercedes-Benz” është shkrumbuar plotësisht nga flakët rreth orës 02:35, në lagjen “Hajro Çakërri” në Vlorë. Burimet zyrtare të policisë bëjnë me dije...

Mot me diell, temperatura deri në 31 gradë celsius për sot

Vendi ynë gjatë paradites do të jetë në dominimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që kthjellimet të jenë mbizotëruese. Por në orët e...

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...