E diel, 5 Prill, 2020
14 C
Tirana

SHBA ndalon cigaret me aromë

Lexo edhe ...

Ndërron jetë pacientja në Spitalin Infektiv

Ministria e Shëndetësisë së fundmi ka njoftuar se në Spitalin Infektiv ka ndërruar jetë nga infarkti kardiak një paciente 84-vjeçare nga Tirana, e konfirmuar...

Ishte në terapi intensive, 80-vjeçarja nga Vlora mposht koronavirusin

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetet sociale ka dhënë lajmin e mirë se një 80-vjeçare nga Vlora ka arritur të...

Dy komuna me shumicë serbe në veriun e Kosovës në karantinë/ Nisin përplasjet politike

Autoritetet lokale në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe futën në karantinë komunën e Mitrovicës së Veriut dhe Zveçanin, pas raportimeve për...

Pas Boris Johnson, edhe e fejuara e tij shtatzënë rezulton pozitive me COVID-19

Pak ditë më parë mediat e huaja raportuan se kryeministri britanik Boris Johnson rezultoi pozitiv me COVID-19. Ndërkohë së fundmi është bërë me dije se...

Administrata amerikane njoftoi ndalimin e disa aromave të cigareve elektrike, mjaft popullore në vend, përfshirë ato më fruta dhe me mente, në mënyrë që të ulet përdorimi i cigareve elektronike me avull te adoleshentët, duke lejuar në treg vetëm produkte me aromë duhani dhe mentoli.

Avokatët dhe aktivistët e shëndetit publik e kanë kritikuar ashpër ligjin e ri, pasi sipas tyre, nuk është aspak i mjaftueshëm për të arritur qëllimin e synuar. Më herët, në shtator të vitit të kaluar, administrata Trump propozoi ndalimin e çdo lloj cigareje elektronike me aromë tjetër veçse asaj të duhanit. Por, më vonë administrata u tërhoq nga ky vendim, duke u arsyetuar me frikën se diçka kaq drastike mund të rrisë tregun e paligjshëm të këtyre produkteve, si dhe të sjellë vende pune të humbura.

Përqindja e adoleshentëve në shkollat e mesme që përdorin cigare elektronike fiksohet në 27.5% në 2019-ën, nga rreth 20% në 2018-ën, thonë të dhënat më të fundit. Mentja është aroma më popullore, me 40% të përdoruesve. Ekspertët shprehen se mosndalimi i mentolit do të bëjë që adoleshentët thjesht të kalojnë te kjo aromë tanimë. Ndalimi do të hyjë në fuqi në muajin shkurt. /SCAN

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Ndërron jetë pacientja në Spitalin Infektiv

Ministria e Shëndetësisë së fundmi ka njoftuar se në Spitalin Infektiv ka ndërruar jetë nga infarkti kardiak një paciente 84-vjeçare nga Tirana, e konfirmuar...

Ishte në terapi intensive, 80-vjeçarja nga Vlora mposht koronavirusin

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetet sociale ka dhënë lajmin e mirë se një 80-vjeçare nga Vlora ka arritur të...

Dy komuna me shumicë serbe në veriun e Kosovës në karantinë/ Nisin përplasjet politike

Autoritetet lokale në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe futën në karantinë komunën e Mitrovicës së Veriut dhe Zveçanin, pas raportimeve për...

Pas Boris Johnson, edhe e fejuara e tij shtatzënë rezulton pozitive me COVID-19

Pak ditë më parë mediat e huaja raportuan se kryeministri britanik Boris Johnson rezultoi pozitiv me COVID-19. Ndërkohë së fundmi është bërë me dije se...

Spaho: Policia jonë rri dhe ha fara, shteti s’është në gjendje të vendosë rregull

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edmond Spaho përmes një postimi në rrjetin social Facebook, shprehet se shteti nuk është në gjendje të vendosë rregull në...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT